Dolny Śląsk - uzdrowiska, zabytki i piękne góry

Mało kto wie, że Dolny Śląsk był zamieszkiwany już pod koniec epoki lodowcowej. To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze ślady ludzkiej działalności na tym terenie.

Dolny Śląsk jest jednym z historycznych regionów Polski. Rozciąga się on na obszarze Polski, Czech i Niemiec. Pod względem geograficznym naszą część wyznaczają grzbiety Sudetów, Nysa Łużycka, północna pradolina Baryczy, południowe regiony Wielkopolski, dolina dolnej Nysy Kłodzkiej, dolina Stobrawy aż do Wzgórz Trzebnickich i źródeł Baryczy. Badacze przyjmują, że nazwa tego obszaru wywodzi się albo od plemienia Ślężan zamieszkujących w dawnych czasach pobliską górę Ślężę, albo od rzeki Ślęży.

Jeśli chodzi o pogodę na Dolnym Śląsku, to kształtują ją głównie masy powietrza napływające znad Atlantyku, krajów skandynawskich i Europy Północno - Wschodniej. Nic zatem dziwnego, że dominuje tu klimat umiarkowany, charakteryzujący się łagodną zimą i niezbyt upalnym latem. Co ciekawe, wchodząca w skład Dolnego Śląska - Nizina Śląska należy do najcieplejszych regionów w Polsce. Wyróżnia się bardzo krótką zimą, stosunkowo wczesną wiosną oraz ciepłym i bezdeszczowym latem. Z tego też względu występuje tu najdłuższy w kraju okres wegetacyjny, który wynosi średnio 225 dni.

Biorąc powyższe pod uwagę, nie można się dziwić, że rolnictwo jest obok przemysłu, najważniejszą częścią gospodarki na Dolnym Śląsku. Proces jego modernizacji rozpoczął się już w II połowie XVIII w., dzięki czemu przed wojną udało się osiągnąć wyjątkowo wysoki poziom. Tutejsze gospodarstwa odznaczają się sprzyjającą strukturą własności oraz doskonałym wyposażeniem w narzędzia i maszyny.

To z kolei jest odzwierciedleniem nowoczesnych gałęzi przemysłu, rozwijających się szczególnie intensywnie w parkach technologicznych i specjalnych strefach przemysłowych. Dolny Śląsk nastawiony jest głównie na motoryzację, farmację, elektronikę, hutnictwo, poligrafię oraz produkcję wyrobów porcelanowych i kryształowych. Mieści się tutaj również holding KGHM, lider na światowych rynkach miedzi. Swoje siedziby zlokalizowały także takie koncerny jak: Toyota, Volvo, Volkswagen, Bosch, PepsiCo, IKEA, Shell, Allied Irish Bank i McDonald's.

Do głównych miast regionu należą: Wrocław, Opole, Racibórz, Kędzierzyn - Koźle, Nysa, Legnica oraz Brzeg. Ponieważ od wieków żyło tu zgodnie kilka narodowości, to ich wspólnym dziełem jest regionalny folklor i kultura. Tradycyjna sztuka tego obszaru to przede wszystkim produkcja tkanin płóciennych i sukiennych, wyrób pasmanterii, dzianin oraz różnokolorowych haftów. Charakterystyczne jest także malowanie na szkle, rzeźbiarstwo sakralne oraz plastyka obrzędowa. Oprócz tego dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się aktywna turystyka (np. narciarstwo, rowery, wspinaczka górska, gra w golfa), a wraz z nią liczne zabytki. Jednym z istotniejszych jest zapewne XIII - wieczny Zamek Książ, który początkowo został pomyślany jako część systemu obronnego Księstwa Świdnickiego. W ciągu wielu wieków uległ znacznej rozbudowie. Jego potęgę docenili też hitlerowcy w czasie II wojny światowej, kiedy to wykorzystywali zamek jako siedzibę niemieckiego sztabu. Obecnie stanowi on część największego w Polsce i piątego na świecie, podziemnego systemu fortyfikacji wojskowych. Na Dolnym Śląsku warto zobaczyć również Twierdzę Kłodzką, wrocławski ratusz i Ostrów Tumski, zamek książąt raciborskich, Muzeum Bitwy pod Legnicą oraz Opactwo Cystersów w Krzeszowie.


Wrocław stolica Dolnego Śląska

Najważniejsze atrakcje turystyczne Wrocławia to między innymi ratusz na Starym Mieście, Plac Grunwaldzki pełniący podczas II wojny światowej rolę niemieckiego pasa startowego, Ogród Japoński z oryginalną roślinnością z Kraju Kwitnącej Wiśni, Biblioteka Ossolińskich oraz Panorama Racławicka.

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Mają Włosi swoją Krzywą Wieżę, mamy i my. Mieści się ona w Ząbkowicach Śląskich i jest z całą pewnością jednym z bardziej interesujących obiektów na Dolnym Śląsku.

Najpiękniejsze miejsca Kotliny Kłodzkiej

Umiejscowienie u podnóża gór, znajdujących się z każdej strony, powoduje iż Kotlina Kłodzka stanowi zupełnie niezwykły mikroklimat, o charakterystycznych walorach przyrodniczych i klimatycznych. Kotlina Kłodzka otoczona jest przez Góry Stołowe, stanowiące jedyne w Polsce góry płytowe, Góry Bardzkie, Bystrzyckie oraz Masyw Ślężnika

Góra Ślęża

Na szczycie góry znajduje się Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego oraz kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Można tu również zobaczyć pozostałości zamku oraz wejść na dwunastometrową wieżę widokową. Z wieży podziwiać można krajobraz Niziny Śląskiej wraz z znajdującym się w pobliżu Jeziorem Mietkowskim.

Twierdza Kłodzko wielka atrakcja Ziemi Kłodzkiej

Twierdza zbudowana została w okresie XVII i XVIII wieku i w okresie nowożytności oraz w wiekach XIX i XX stanowiła bardzo znaczący element obronny niemal w każdej wojnie prowadzonej przez nasz kraj. Do tej pory Twierdza Kłodzko zachowała się w bardzo dobrym, jak na swoje lata, stanie, co stanowi o jej wysokiej atrakcyjności dla turystów.

Uzdrowiska Dolnego Śląska

Jednym z najbardziej znanych uzdrowisk na Dolnym Śląsku jest ośrodek w Cieplicach Śląskich. Cieplice stanowią część miejscowości Jelenia Góra, wyróżniającą się istnieniem w niej ośmiu leczniczych źródeł. Turyści odwiedzający to miejsce otrzymują możliwość skorzystania różnego rodzaju kuracji.

Zamek w Bolkowie - zamek na wzgórzu

Zamek w Bolkowie zbudowany został na wysokiej górze, zwanej Zamkowym Wzgórzem, mającej wysokość 396m. n.p.m. Góra umiejscowiona jest po prawej stronie rzeki Nysa Szalona i zakończona jest ostrym urwiskiem znajdującym się tuż nad jej wodami.

Grodziec - zamek z bujną historią

Jednym z najciekawszych zamków, należących do średniowiecznej dolnośląskiej sieci obronnego należy, Zamek Grodziec. Budowla ta wybudowana została niezwykle malowniczo, znajduje się bowiem na bazaltowym wzgórzu o wysokości 389m. n.p.m.

Świdnica - miasto z historią

Świdnica to jedno z największych i najważniejszych miast na Dolnym Śląsku. Jej wielowiekowa historia sprawia, iż jest również miastem, które z pewnością warto zwiedzić. Miejscowość ta została założona już w 990 roku, prawa miejskie otrzymała w roku 1267. W czasach najdawniejszych Świdnica była stolicą Księstwa świdnicko-jaworskiego, a także znanym ośrodkiem kultury i rzemiosła.