Zamek Chojnik
fot. Lukasz Miegoc/Shutterstock

Dolny Śląsk - uzdrowiska, zabytki i piękne góry

Mało kto wie, że Dolny Śląsk był zamieszkiwany już pod koniec epoki lodowcowej. To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze ślady ludzkiej działalności na tym terenie.

Dolny Śląsk jest jednym z historycznych regionów Polski. Rozciąga się on na obszarze Polski, Czech i Niemiec. Pod względem geograficznym naszą część wyznaczają grzbiety Sudetów, Nysa Łużycka, północna pradolina Baryczy, południowe regiony Wielkopolski, dolina dolnej Nysy Kłodzkiej, dolina Stobrawy aż do Wzgórz Trzebnickich i źródeł Baryczy. Badacze przyjmują, że nazwa tego obszaru wywodzi się albo od plemienia Ślężan zamieszkujących w dawnych czasach pobliską górę Ślężę, albo od rzeki Ślęży.

Jeśli chodzi o pogodę na Dolnym Śląsku, to kształtują ją głównie masy powietrza napływające znad Atlantyku, krajów skandynawskich i Europy Północno - Wschodniej. Nic zatem dziwnego, że dominuje tu klimat umiarkowany, charakteryzujący się łagodną zimą i niezbyt upalnym latem. Co ciekawe, wchodząca w skład Dolnego Śląska - Nizina Śląska należy do najcieplejszych regionów w Polsce. Wyróżnia się bardzo krótką zimą, stosunkowo wczesną wiosną oraz ciepłym i bezdeszczowym latem. Z tego też względu występuje tu najdłuższy w kraju okres wegetacyjny, który wynosi średnio 225 dni.

Biorąc powyższe pod uwagę, nie można się dziwić, że rolnictwo jest obok przemysłu, najważniejszą częścią gospodarki na Dolnym Śląsku. Proces jego modernizacji rozpoczął się już w II połowie XVIII w., dzięki czemu przed wojną udało się osiągnąć wyjątkowo wysoki poziom. Tutejsze gospodarstwa odznaczają się sprzyjającą strukturą własności oraz doskonałym wyposażeniem w narzędzia i maszyny.

To z kolei jest odzwierciedleniem nowoczesnych gałęzi przemysłu, rozwijających się szczególnie intensywnie w parkach technologicznych i specjalnych strefach przemysłowych. Dolny Śląsk nastawiony jest głównie na motoryzację, farmację, elektronikę, hutnictwo, poligrafię oraz produkcję wyrobów porcelanowych i kryształowych. Mieści się tutaj również holding KGHM, lider na światowych rynkach miedzi. Swoje siedziby zlokalizowały także takie koncerny jak: Toyota, Volvo, Volkswagen, Bosch, PepsiCo, IKEA, Shell, Allied Irish Bank i McDonald\'s.

Do głównych miast regionu należą: Wrocław, Opole, Racibórz, Kędzierzyn - Koźle, Nysa, Legnica oraz Brzeg. Ponieważ od wieków żyło tu zgodnie kilka narodowości, to ich wspólnym dziełem jest regionalny folklor i kultura. Tradycyjna sztuka tego obszaru to przede wszystkim produkcja tkanin płóciennych i sukiennych, wyrób pasmanterii, dzianin oraz różnokolorowych haftów. Charakterystyczne jest także malowanie na szkle, rzeźbiarstwo sakralne oraz plastyka obrzędowa. Oprócz tego dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się aktywna turystyka (np. narciarstwo, rowery, wspinaczka górska, gra w golfa), a wraz z nią liczne zabytki. Jednym z istotniejszych jest zapewne XIII - wieczny Zamek Książ, który początkowo został pomyślany jako część systemu obronnego Księstwa Świdnickiego. W ciągu wielu wieków uległ znacznej rozbudowie. Jego potęgę docenili też hitlerowcy w czasie II wojny światowej, kiedy to wykorzystywali zamek jako siedzibę niemieckiego sztabu. Obecnie stanowi on część największego w Polsce i piątego na świecie, podziemnego systemu fortyfikacji wojskowych. Na Dolnym Śląsku warto zobaczyć również Twierdzę Kłodzką, wrocławski ratusz i Ostrów Tumski, zamek książąt raciborskich, Muzeum Bitwy pod Legnicą oraz Opactwo Cystersów w Krzeszowie.