Zamek Grodno

Poszukując interesujących miejsc wartych zwiedzenia na Dolnym Śląsku, warto jest udać się do położonego na Wschód od Wałbrzycha Zagórza Śląskiego, w którym to znajduje gotycki Zamek Grodno. Ten powstały w XIII w. zamek wyróżnia się nie tylko niezwykłym kunsztem architektonicznym, ale także położeniem w ciekawej lokalizacji.

Jak trafić do Zamku Grodno?

Zamek Grodno znajduje się na szczycie dość stromej góry Choina. Jest on efektownie otoczony drzewostanem, na który składają się buki, dęby i lipy. Do zamku można trafić poruszając się pieszo specjalną kamienistą trasą oznaczoną kolorem zielonym i rozpoczynającą się w Zagórzu Śląskim. Na miejsce nie jest możliwe dotarcie samochodem.

Co jest niezwykłego w Zamku Grodno?

Zamek Grodno to miejsce odwiedzin wielu turystów ze względu na doskonałe zachowanie się jego poszczególnych elementów. Oprócz samego zamku, cały kompleks składa się z 3 dziedzińców, 9 bastei, budynku bramnego i przedbramia oraz wieży, piekarni, a także dodatkowego budynku mieszkalnego. Cały zespół zamkowy posiada długość prawie 170 metrów, co czyni go jednym z największych kompleksów zamkowych zachowanych na terenie Polski i Europy.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne dostępne na terenie Zamku Grodno, przede wszystkim istnieje możliwość wejścia na wieżę zamkową i obejrzenia z niej z góry niezwykłej okolicy Doliny Bystrzycy. Na zamku znajduje się także otwarte w 1965 roku muzeum, z licznymi eksponatami z różnych epok. Można je zwiedzać samodzielnie lub też korzystając z dostępnego na miejscu przewodnika. Oprócz tego Zamek Grodno to miejsce organizacji ciekawych wydarzeń. Spośród nich warto jest wymienić chociażby Jarmark Średniowieczny, Biegowy Turniej Rycerski czy Zlot Czarownic.

Zamek Grodno spośród innych zamków położonych na terenie Polski, wyróżnia się również wieloma legendami. Warto jest wspomnieć chociażby tą o Białej Damie, czyli zjawie, która pojawia się na zamku czy o spełniającej życzenia zamkowej studni wykutej w zamian za uwolnienie przez tureckiego jeńca.