Karkonosze, zachód słońca, Śnieżka
fot. Lukasz Miegoc/Shutterstock

Szlaki turystyczne na Śnieżkę

Z Karpacza na Śnieżkę wyznaczonych zostało kilka bardzo ciekawych szlaków turystycznych. Najciekawszym z nich jest szlak niebieski, którego długość to około 11 km. Wejście na Śnieżkę tym szlakiem warto rozpocząć od kaplicy Wang, do której dostać się możemy kolejką. Podróż tym szlakiem dostarcza nam malowniczych widoków Polany oraz przepiękny krajobraz Kotła Małego Stawu. Przechodząc koło "Samotni" mamy możliwość na chwilkę przysiąść i skosztować tradycyjnej kuchni.

Szlak zielony i żółty - trasa ta polecana jest dla amatorów pięknych, skalnych krajobrazów, dla niektórych dość trudna i męcząca. Długość szlaku to około 5,5 km. Wiedzie on przez Dolinę Pląsawy, z możliwością odbicia na Przełęcz Karkonoską lub Równię pod Śnieżką. Droga ta prowadzi przez malownicze krajobrazy Karkonoskiego Parku Narodowego aż do samej "Strzechy Akademickiej" Poniżej rozciąga się malowniczy widok na idealne tereny narciarskie, zwane Złotówą. Nazwa tego miejsca pochodzi od czasów poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych.

Bardzo ciekawym szlakiem, prowadzącym na szczyt Śnieżki jest szlak czerwony około 9 - kilometrowy, wiodący przez trzy wariantowe drogi: Kocioł Łomniczki, Sowią Dolinę, a potem Czarny Grzbiet, albo najłatwiejszy wariant poprzez "Śląską Drogę": Biały Jar i Kopę. Ostatni wymieniony wariant, mało ciekawy, o bardzo monotonnym krajobrazie, przynajmniej na odcinku do Białego Jaru. Powyżej już coraz ciekawszy i bardziej malowniczy.

Najbardziej ciekawą drogą prowadzącą na szczyt Śnieżki, jest szlak czarny o długości 9 km. Jego początek zaczyna się na poziomie Białego Jaru i wiedzie leśną drogą w kierunku wyciągu krzesełkowego na Kopę. Obok znaków czarnych znajdują się też oznaczenia żółte wskazujące drogę do schroniska "Strzecha Akademicka", zielony wiodący na Polanę i czerwony wskazujący drogę do Przełęczy pod Śnieżką przez Kocioł Łomniczki. Po minięciu wyciągu krzesełkowego droga czarnego szlaku prowadzi nas do Karkonoskiego Parku Narodowego. Szlak ten wiedzie wzdłuż Złotego Potoku, który płynie poniżej. Na samym początku szlak wydaje się dość uciążliwy i monotonny ale w raz z podejściem i mijaniem zalesienia oczom ukazują się ogromne przestrzenie i porozrzucane zabudowania. Powyżej rozstaju, gdzie szlak czarny skręca na wschód, podejście staje się łagodniejsze z coraz to piękniejszym krajobrazem na kocioł Małego i Wielkiego Stawu. Na samym szczycie szlaku znajdziemy niewielki bufet i zachwycimy się niezwykła panoramą na Kotlinę Jeleniogórską, Karpacz i koronę Śnieżki. Jest to ostatni stacja wyciągu na Kopę. Po minięciu stacji, droga łagodnieje i szlak prowadzi łukiem ku Przełęczy nad Śnieżką.

Od przełęczy na szczyt Śnieżki prowadzą również szlak czerwony i niebieski. Czerwony - dość trudny - wiedzie zakosami na szczyt góry, natomiast niebieski "Drogą Jubileuszową", pod którą malowniczo rozciąga się widok Kotła Łomniczki i Czarnego Grzbietu. Ta dość płaska droga jest niejako wytchnieniem dla strudzonego wędrowca przed ostatnim odcinkiem wspinaczki na sam szczyt Korony Sudetów. Na samym szczycie Śnieżki znajdują się dwa przypominające kosmiczne talerze budynki instytutu meteorologicznego wraz z restauracją.