Panorama z Rysów
fot. szlaki24.pl

Rysy najwyższy szczyt Polski

To niezwykłe miejsce liczy sobie 2503 metrów nad poziomem morza i posiada trzy wierzchołki. O czym mowa? O najwyższym szczycie polskich Tatr - Rysach, który należy do Korony Gór Polskich. Nazwa pochodzi od pożłobionych zboczy całych Rysów Niżnich. Są one prawdziwym unikatem pod względem bogactwa flory, a na ich szczycie możemy odnaleźć 63 gatunki kwiatów. Dominuje tutaj roślinność alpejska.

Na szczyt Rysów można dojść jednym z dwóch szlaków, jednak ten od strony polskiej jest zdecydowanie trudniejszy. Pierwszą osobą, która zdobyła szczyt w lecie był Eduard Blasy, który osiągnął to wraz ze swoim przewodnikiem Janem Durecny w lipcu 1840 roku. Zimą, jako pierwszy szczyt zdobył Teodor Wundt w 1884 roku. Aby wejść na szczyt od polskiej strony trzeba być dobrze przygotowanym kondycyjnie, ponieważ średnie nachylenie szlaku wynosi tu około 30 stopni. Nawet podczas letnich wędrówek każdy powinien zabrać ze sobą ciepłe ubranie, ponieważ szlak prowadzi głównie przez miejsca zacienione i można natknąć się po drodze na zalegający śnieg. Nieocenioną nagrodą za tak ciężką wspinaczkę będzie dla każdego widok 100 (widocznych w ładną pogodę) szczytów.

Każdy, kto nacieszy się tym widokiem, a będzie miał jeszcze trochę siły, może wybrać się do Popradzkiego Stawu. Jedną z dwóch metod zdobycia szczytu jest trasa, którą wejdziemy na szczyt po około 6 godzinach wędrówki, a jej początek jest w Palenicy Białczańskiej. Druga trasa zaczyna się w Morskim Oku i pokonamy ją w przeciągu 4 godzin. Jednym z najtrudniejszych momentów jest pokonanie 5 metrowej skałki za pomocą podciągania się na łańcuchach. Jak widać wycieczka nie będzie należała do najłatwiejszych, ale z całą pewnością dostarczy wielu emocji i krajobrazowych atrakcji.