Lubelszczyzna kraina zabytków

Lubelszczyzna jest jedną ze starszych krain historycznych w Polsce, dzięki czemu region ten może poszczycić się dużą liczbą zabytków. Obszary Lubelszczyzny są szczególnie atrakcyjne rolniczo ze względu na czarnoziemy, których największe obszary znajdują się właśnie tutaj.

Największym miastem i zarazem stolicą regionu jest miasto Lublin położony nad rzeką Bystrzycą. Lublin to największe miasto po wschodniej stronie największej rzeki Polski - Wisły. Centrum Lublina co jest nietypowe dla polskich miast zostało wyłączone z ruchu i można tutaj poruszać się jedynie pieszo.

Perłą tej krainy jest bez wątpienia Kazimierz Dolny liczący sobie około 3500 mieszkańców. Swoją sławę miasteczko zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który założył miasto oraz zbudował zamek. W mieście turyści mogą podziwiać przepiękną architekturę Rynku na Starym Mieście ze swoimi urokliwymi kamieniczkami zachowanymi do dnia dzisiejszego w dobrym stanie. Warte odwiedzenia są ruiny zamku z okresu XII - XIV wieku. Bardzo ciekawa jest różnorodność architektoniczna, gdyż spacerując wokół kamieniczek z XVI wieku po chwili wędrówki znaleźć się możemy wokół drewnianych domów pochodzących z XVIII i XIX wieku. Kazimierz Dolny to przede wszystkim miasto malarzy przebywających głównie na rynku. Za opłatą mogą namalować nasz portret na tle pięknych kamieniczek rynku. Podczas Powstania Listopadowego doszło tutaj do bitwy pod Kazimierzem Dolnym zakończonej niestety przegraną wojsk polskich.

Ciekawym miejscem jest Kazimierski Park Krajobrazowy założony u schyłku lat 70 XX wieku i był to pierwszy taki park na terenie województwa lubelskiego. Na szczególną uwagę zasługują liczne wąwozy lessowe, których zagęszczenie jest największe w Europie. Przed II Wojną Światową istniała w Kazimierzu Dolnym synagoga żydowska z XVIII wieku. Podczas wojny została zniszczona przez Niemców, a po wojnie nie zdecydowano się na odbudowę.

Kolejnym ciekawym miastem jest Nałęczów będący jednym z najbardziej znanych uzdrowisk Lubelszczyzny. W miasteczku znajduje się aż siedem sanatoriów oddanych do dyspozycji kuracjuszy. Nałęczowska Kolej Dojazdowa z pewnością zadowoli każdego miłośnika kolei. Trasa prowadzi przez bardzo urokliwe zakątki województwa lubelskiego. W Nałęczowie odwiedzić można domek Stefana Żeromskiego będący jego letnią pracownią. Ludzie dbający o swoje zdrowie oraz urodę będą z pewnością zainteresowani wypoczynkiem w ośrodku odnowy biologicznej. W Pałacu Małachowskich możemy się napić wody źródlanej w pijalni wód lub zobaczyć wiele roślin w palmiarni.

Krajobraz Lubelszczyzny jest przeważnie wyżynny z wzniesieniami i obniżeniami. Lublin bywa czasami nazywany polskim Lwowem z racji podobnej architektury oraz ukształtowania terenu.