Lubelszczyzna kraina zabytków

Lubelszczyzna jest jedną ze starszych krain historycznych w Polsce, dzięki czemu region ten może poszczycić się dużą liczbą zabytków. Obszary Lubelszczyzny są szczególnie atrakcyjne rolniczo ze względu na czarnoziemy, których największe obszary znajdują się właśnie tutaj.

Największym miastem i zarazem stolicą regionu jest miasto Lublin położony nad rzeką Bystrzycą. Lublin to największe miasto po wschodniej stronie największej rzeki Polski - Wisły. Centrum Lublina co jest nietypowe dla polskich miast zostało wyłączone z ruchu i można tutaj poruszać się jedynie pieszo.

Perłą tej krainy jest bez wątpienia Kazimierz Dolny liczący sobie około 3500 mieszkańców. Swoją sławę miasteczko zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który założył miasto oraz zbudował zamek. W mieście turyści mogą podziwiać przepiękną architekturę Rynku na Starym Mieście ze swoimi urokliwymi kamieniczkami zachowanymi do dnia dzisiejszego w dobrym stanie. Warte odwiedzenia są ruiny zamku z okresu XII - XIV wieku. Bardzo ciekawa jest różnorodność architektoniczna, gdyż spacerując wokół kamieniczek z XVI wieku po chwili wędrówki znaleźć się możemy wokół drewnianych domów pochodzących z XVIII i XIX wieku. Kazimierz Dolny to przede wszystkim miasto malarzy przebywających głównie na rynku. Za opłatą mogą namalować nasz portret na tle pięknych kamieniczek rynku. Podczas Powstania Listopadowego doszło tutaj do bitwy pod Kazimierzem Dolnym zakończonej niestety przegraną wojsk polskich.

Ciekawym miejscem jest Kazimierski Park Krajobrazowy założony u schyłku lat 70 XX wieku i był to pierwszy taki park na terenie województwa lubelskiego. Na szczególną uwagę zasługują liczne wąwozy lessowe, których zagęszczenie jest największe w Europie. Przed II Wojną Światową istniała w Kazimierzu Dolnym synagoga żydowska z XVIII wieku. Podczas wojny została zniszczona przez Niemców, a po wojnie nie zdecydowano się na odbudowę.

Kolejnym ciekawym miastem jest Nałęczów będący jednym z najbardziej znanych uzdrowisk Lubelszczyzny. W miasteczku znajduje się aż siedem sanatoriów oddanych do dyspozycji kuracjuszy. Nałęczowska Kolej Dojazdowa z pewnością zadowoli każdego miłośnika kolei. Trasa prowadzi przez bardzo urokliwe zakątki województwa lubelskiego. W Nałęczowie odwiedzić można domek Stefana Żeromskiego będący jego letnią pracownią. Ludzie dbający o swoje zdrowie oraz urodę będą z pewnością zainteresowani wypoczynkiem w ośrodku odnowy biologicznej. W Pałacu Małachowskich możemy się napić wody źródlanej w pijalni wód lub zobaczyć wiele roślin w palmiarni.

Krajobraz Lubelszczyzny jest przeważnie wyżynny z wzniesieniami i obniżeniami. Lublin bywa czasami nazywany polskim Lwowem z racji podobnej architektury oraz ukształtowania terenu.


Lublin stolica Lubelszczyzny

Lublin to największe miasto województwa lubelskiego i jego stolica. Leży we wschodniej części kraju na Wyżynie Lubelskiej i nad rzeką Bystrzycą. Mimo iż miasto znajduje się w województwie lubelskim to historycznie Lublin należy do Małopolski.

Historyczne i architektoniczne tajemnice Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny jest jednym z najbardziej popularnych i cenionych przez turystów miast Ziemi Lubelskiej. Historycznie Kazimierz Dolny położony jest na Ziemi Małopolskiej. Miasto posiada bardzo długą i interesującą historię. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pojawiły się już w XII wieku. W XIV wieku Kazimierz Wielki nadał jej prawa miejskie.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Idea powstania Muzeum Wsi Lubelskiej istniała od bardzo dawna jednak dopiero w maju 1976 roku rozpoczęto prace nad przeniesieniem pierwszego eksponatu. Oficjalnie Muzeum otwarto 27 września 1978 roku.

Urlop w Nałęczowie dodaje zdrowia

Odkrycie wód leczniczych w Nałęczowie nastąpiło w XVIII wieku i stało się czynnikiem determinującym rozwój i rolę miasteczka. Od tego czasu miejsce to odwiedzało coraz więcej turystów.

Parki krajobrazowe na Lubelszczyźnie

Ziemia Lubelska jest krainą historyczną położoną w południowo-wschodniej części Wyżyny Małopolskiej. Znajduje się ona na prawym brzegu Wisły, pomiędzy Wieprzem i Tyśmienicą na północy, a także Sanem i Tanwią na południu, graniczy tam z Roztoczem. Jest to region wyjątkowo atrakcyjny przede wszystkim ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze i kulturowe Lubelszczyzny.

Zamki, pałace, dwory na Lubelszczyźnie

Najsłynniejszy i najlepiej zachowany zamek Ziemi Lubelskiej znajduje się w jej stolicy. Powstanie zamku w Lublinie wiąże się z utworzeniem w XII wieku kasztelanii lubelskiej. W pierwszej połowie XIII wieku wybudowano wieżę, która stała się zaczątkiem późniejszej rezydencji króla Polski Zygmunta I Starego.

Zabytki Lubelszczyzny

Lubelszczyzna należy do tych regionów Polski, których różnorodność kulturowa oraz wciąż aktywnie rozwijająca się turystyka, skutecznie zachęca wiele osób do jej zwiedzania. Szczególnie środkowa część jej terenu przyciąga niezwykłym bogactwem zabytków, a także innych atrakcji turystycznych.

Muzea i Skanseny na Lubelszczyźnie

Na terytorium Polski wschodniej Muzeum Lubelskie należy do jednego z najstarszych i największych muzeów. Placówka ta istnieje od roku 1906 i w tym czasie zdążyła zebrać eksponaty z wielu dziedzin kultury. Nierzadko tematyka wystaw odbiega już znacznie poza obszar regionu lubelskiego. Dzięki temu jednak jest to muzeum wciąż zaciekawiające swych gości nowymi pomysłami.