Urlop w Nałęczowie dodaje zdrowia

Nałęczów jest miastem województwa lubelskiego, leżącym w powiecie puławskim. Miejscowość ta należy do turystycznego trójkąta regionu lubuskiego, do którego oprócz Nałęczowa zalicza się również Puławy i Kazimierz Dolny. Teren miasta zaliczany jest także do obszaru Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Tym co najbardziej wyróżnia Nałęczów od pozostałych miejscowości Ziemi Lubelskiej jest jego wielowiekowa tradycja uzdrowiskowa.

Odkrycie wód leczniczych w Nałęczowie nastąpiło w XVIII wieku i stało się czynnikiem determinującym rozwój i rolę miasteczka. Od tego czasu miejsce to odwiedzało coraz więcej turystów. Między nimi byli również wybitni artyści i ludzie sławni, tacy jak Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz. Nałęczów był również miejscem zamieszkania Stefana Żeromskiego.

Nałęczów położony jest w dolinie rzeki Bochotniczanki, która od początków istnienia miejscowości miała duży wpływ na życie jej mieszkańców. W obrębie doliny rzeki znajduje się również najsilniej przyciągający turystów zabytek Nałęczowa, a więc Park Zdrojowy z XVIII – XIX wieku. Na zespół parkowy składa się Pałac rodziny Małachowskich, obecnie zagospodarowany na Muzeum Bolesława Prusa, Sanatorium, Stare Łazienki oraz pijalnia wód z palmiarnią. Pałac Małachowskich, dziś nazywany Domem Zdrojowym pochodzi z XVIII wieku. Najbardziej atrakcyjnym miejscem tego zabytku jest efektowna Sala Balowa, znajdująca się na pierwszym piętrze pałacu.

Do kompleksu zaliczonych jest jeszcze kilkanaście odrębnych willi, zachowanych w oryginalnych stylach szwajcarskim i secesyjnym. W okolicach znajdują się również budowle w stylu, który charakterystyczny jest dla Zakopanego. Należą do nich kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeuszka oraz Muzeum Stefana Żeromskiego. Dodatkową atrakcją turystyczną jest także Nałęczowska Kolej Dojazdowa, będąca jedną z niewielu w Polsce kolei wąskotorowych.

Również teraz Nałęczów pozostaje miejscowością, do której przybywają osoby chcące skorzystać z uzdrawiających możliwości wód leczniczych. Znajduje się tutaj kilka sanatoriów, uzdrowisk, domów wczasowych, a także szpital uzdrowiskowy i ośrodek odnowy biologicznej, cieszące się wciąż niesłabnącą popularnością.