Zamek w Niedzicy
fot. fot. WDG Photo/Shutterstock

Zamek w Niedzicy gdzie kręcono Janosika

Jedną z największych, historycznych atrakcji w województwie małopolskim jest znany wszystkim - przynajmniej z nazwy - przepiękny Zamek Dunajec. Został on wybudowany na początku XIV wieku przez Węgra Rykolfa Berzevicego. Niegdyś pełnił funkcję warowni, dzisiaj znajduje się w nim muzeum i stylowy hotel. W muzealnej części Zamku można obejrzeć wspaniałe komnaty Salomonów, którym to starodawny charakter nadają eksponaty z XIV - XIX wieku. Na górnym zamku można zwiedzić tzw. Izby Pańskie, w których odnajdziemy m.in.: salę myśliwską, izbę żupną oraz izbę straży. Niestety, większa część dolnego zamku nie jest udostępniona turystom. W więzieniu, które znajdowało się w lochach, obecnie urządzona jest izba tortur.

Na dziedzińcu zamku można zajrzeć do wykutej w litowej ścianie studni o głębokości 60 metrów. Jedna z legend zamkowych głosi, iż po II wojnie światowej na terenie zamku odnaleziono zapisane pismem węzełkowym informacje, które miały być pomocne w poszukaniu ukrytego w zamku skarbu - do dziś go jednak nie odnaleziono. Inna legenda związana jest z dębem zasadzonym przez Cygankę, która powiedziała, że los rodu Horvathów zależy od tego drzewa. Kilkadziesiąt lat później przepowiednia się spełniła, gdy dąb usechł, ród Horvathów wymarł. Dzisiaj z dębu pozostał pień, który możemy oglądać przed zamkiem.

Miłośnikom polskich produkcji ów zamek powinien być znany z takich filmów jak: "Zemsta", "Janosik" oraz "Wakacje z duchami". Z zamkowego tarasu można podziwiać przepiękne widoki - zaporę, zalew, ruiny w Czorsztynie.