Szlaki turystyczne

Polska to kraj bogaty w różnego rodzaju szlaki turystyczne, często niedoceniane przez naszych krajan. Szlak turystyczny to swego rodzaju trasa wycieczkowa, która oznakowana jest określonymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg, a także ułatwiającymi odnalezienie odpowiedniej drogi.

Wyróżniamy następujące szlaki: szlaki piesze (górskie i nizinne), szlaki rowerowe (górskie i nizinne), szlaki wodne (żeglarskie i kajakowe), szlaki jeździeckie (górskie i nizinne), szlaki narciarskie (górskie i nizinne), szlaki historyczne, szlaki przyrodnicze, szlaki motorowe (trasy krajoznawcze) oraz szlaki pielgrzymkowe. Poza tym wśród szlaków pieszych można spotkać jeszcze szlaki spacerowe, szlaki dojściowe czy ścieżki dydaktyczne.

Szlaki turystyczne muszą być odpowiednio oznakowane w celu bezpiecznego i interesującego zwiedzania najpiękniejszych miejsc w Polsce. Istotną informacją jest fakt, iż na obszarze parków narodowych i rezerwatów przyrody są to na ogół jedyne dopuszczalne trasy, po których mogą poruszać się turyści bez zezwolenia, lecz po wykupieniu uprzednio biletu.

Jak są oznaczane szlaki? Najczęściej odwiedzane są szlaki piesze, rowerowe czy nartostrady. Dla oznaczeń szlaku pieszego stosuje się trzy poziome paski składające się z barwy białej (2 zewnętrzne), środkowy wypełniony jest na czarno, czerwono, niebiesko, zielono bądź żółto. Kolor jaki znajduje się w środku oznaczenia szlaku pieszego nie ma związku z jego trudnością. Owe oznaczania umieszcza się na drzewach, murach, skałach i innych tego typu miejscach.

Natomiast w oznaczaniach szlaków narciarskich kolor już decyduje o stopniu trudności trasy, które zamierzamy zjechać. Ogólnie przyjęto również zasadę, iż kolor czerwony oznacza szlak główny, a pozostałe kolory są stosowane do szlaków uzupełniających.

W Polsce powstało wiele szlaków, a ich zwiedzanie to prawdziwa przygoda w tak różnorodnej scenerii jakiej się nawet nie spodziewasz! Wędrówki szlakami pozwalają na obcowanie z przyrodą, poznawanie naszego kraju oraz na zaznajomienie się z ciekawą historią naszych ziem.


Szlaki turystyczne Kujaw

Bez wątpienia Kujawy obfitują w bardzo interesujące i przepiękne szlaki turystyczne, które są zróżnicowane pod względem trudności. Przy okazji można też zwiedzić wiele rozmaitych zabytków.

Szlak Wzgórz Szymbarskich - atrakcje dla turystów pieszych i rowerzystów

Szlak Wzgórz Szymbarskich to jeden z najciekawszych szlaków przebiegających na terenie północnej Polski. Jest to także jeden z najlepiej przygotowanych szlaków zarówno dla turystów pieszych jak i wielbicieli dwóch kół. Ten malowniczy teren przyciąga każdego roku bardzo wielu turystów, zarówno z pobliskich miejscowości jak i przyjeżdżających z całej Polski. Doznania jakie zapewnia nam przemierzenie Szlaku Wzgórz Szymbarskich zostają w pamięci turystów przez długi czas.

Główny Szlak Sudecki

Główny Szlak Sudecki zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim i prowadzi nas przez bardzo interesujące miejsca w Sudetach. Szlak ma oznaczenie koloru czerwonego, za jego początki uważa się rok 1948 - kiedy to oznakowano tą trasę. Ścieżka swój bieg zaczyna w Świeradowie-Zdroju, jednak kiedyś szlak zaczynał się w zupełnie innym miejscu niż obecnie.

Główny Szlak Beskidzki

Główny Szlak Beskidzki oznaczony jest kolorem czerwonym swój bieg zaczyna jeszcze na Śląsku - od miasta Ustroń w Beskidzie Śląskim. Zalicza się go jako najdłuższy szlak w polskich górach i wynosi 519 kilometrów. Cześć zachodnia szlaku została wytyczona przez Kazimierza Sosnowskiego. Trasa prowadzi od Beskidu Śląskiego przez Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski aż po Bieszczady. Za datę oddania szlaku do użytku turystycznego uważa się rok 1929, jednak wschodnia część udostępniona została w 1935 roku prowadząc do Czarnochory, która znajdowała się w okresie międzywojennym w granicach naszego kraju.

Szlak Zamków Gotyckich - gotyckie zamki północnej Polski

Szlak Zamków Gotyckich prowadzi przez malownicze regiony Kaszub, Warmii, Mazur czy Powiśla. Główną atrakcją są oczywiście zamki krzyżackie porozrzucane na trasie tego szlaku. Najsłynniejszym jest Zamek Krzyżacki w Malborku o łącznej kubaturze przekraczającej 250 000 m3. Forteca już z daleka imponuje swoją wielkością i wprawi w zachwyt niejednego malkontenta.

Szlak Nadmorski - szlak turystyczny nad Bałtykiem

Szlak Nadmorski to jeden z ciekawszych szlaków w naszym kraju, gdyż przebiega przez miejscowości położone nad Bałtykiem. Zaczyna się on w miejscowości Żarnowiec znanej z elektrowni atomowej, której budowy nigdy nie skończono. Obecnie turyści mogą oglądać ruiny niedokończonej elektrowni atomowej bez żadnych przeszkód. Ponadto ciekawym miejscem jest elektrownia szczytowo-pompowa będąca największą w naszym kraju o mocy maksymalnej 800 MW.

Szlak Kamiennych Kręgów - rezerwat przyrody Kręgi Kamienne

Szlak Kamiennych Kręgów to trasa, którą polecamy się udać szczególnie miłośnikom wszelkiej maści głazów i skamielin. Polecamy zwiedzanie od wsi Węsiory, gdzie znajdują się kamienne kręgi umiejscowione w lesie. Niektórzy mogą się tutaj poczuć niemal jak w leśnym miniaturowym Stonehenge.

Szlak Kartuski - najciekawsze rejony Kaszub

Szlak Kartuski prowadzi przez bardzo ciekawe miejsca Kaszub. Oznaczony jest kolorem niebieskim i rozpoczyna się na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej w dzielnicy Sopotu Kamienny Potok. Kończy się natomiast w Kartuzach uważanych za stolicę Kaszub.

Ciekawostki na trasie Lubrzańskiego Szlaku Kajakowego

Jednym z najpopularniejszych szlaków wodnych jest Lubrzański Szlak Kajakowy. Szlak ten biegnie przez powiat świebodzińki w gminie Lubrza. Szlak kajakowy jest dość krótki, jego długość mierzy około 15 kilometrów i przebiega od Lubrzy do Gościkowa. Niedługa trasa sprawia, iż jest to wycieczka popularna dla turystów weekendowych. Nawet niezbyt wykwalifikowany wioślarz poradzi sobie z tą trasą, zbierając jednocześnie wiele doświadczeń i niezapomnianych wrażeń.

Wodne atrakcje Ziemi Lubuskiej - Lubuski Szlak Wodny

Bez wątpienia najsłynniejszym szlakiem spływowym w tym regionie jest Lubuski Szlak Wodny. Trasa tego wybitnie ciekawego szlaku mierzy sobie długość aż 220 kilometrów, co sprawia, że ochotnicy którzy zdecydują się na dokonanie tego wyczynu, otrzymają możliwość przeżycia niezapomnianej i długotrwałej przygody.

Szlaki turystyczne Suwalszczyzny

Do najważniejszych szlaków pieszych należą, oznaczone czarnym kolorem, trasy do źródeł Czarnej Hańczy, do dworu Starej Hańczy, do Grodziska Jaćwingów, nad Pomorze, czy od Wigier do kurhanów. Wszystkie wymienione szlaki są znakomicie przygotowane do zwiedzania ich przez turystów. Wzbogacane są również o ścieżki edukacyjne, mające za zadanie zapoznanie piechurów z fauną i florą występującą na tym terenie. Najpopularniejszym szlakiem wodnym przepływającym przez Suwalszczyznę jest szlak Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim.

Szlak Zamków Piastowskich dla miłośników zamków

Województwo dolnośląskie posiada wiele turystycznych atrakcji, które od lat przyciągają gości z całej Polski do odwiedzenia tego rejonu naszego kraju. Jedną z takich wyjątkowych atrakcji jest Szlak Zamków Piastowskich. Jest to szlak turystyczny łączący najciekawsze miejsca historycznie związane z początkami państwa polskiego.

Szlak architektury drewnianej sposobem na ocalenie dawnej architektury

Szlak architektury drewnianej jest jedyną tak dużą inicjatywą w Europie. Projekt ten jest sposobem na ocalenie przed zapomnieniem zabytków architektury dawnej wsi, a przede wszystkim architektury oraz sztuki ludowej. Wiele zabytków, które znajdują się na tym szlaku, takich jak kościoły, cerkwie, chałupy, przydrożne kapliczki oraz leśniczówki i karczmy zostały wpisane do międzynarodowego spisu zabytków UNESCO.

Szlaki turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Szlaki turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej od lat przyciągają setki turystów, którzy podziwiając wspaniałe krajobrazy i zwiedzając zabytkowe miejsca dbają jednocześnie o swoją kondycję fizyczną oraz dobre samopoczucie. Różnorodność znajdujących się tutaj szlaków turystycznych sprawia, że Jura Krakowsko-Częstochowska należy do jednego z najbardziej atrakcyjnych regionów naszego kraju. Z pewnością każdy, nawet najbardziej wybredny turysta, znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie.

Szlaki turystyczne na Śnieżkę

Z Karpacza na Śnieżkę wyznaczonych zostało kilka bardzo ciekawych szlaków turystycznych. Najciekawszym z nich jest szlak niebieski, którego długość to około 11 km. Wejście na Śnieżkę tym szlakiem warto rozpocząć od kaplicy Wang, do której dostać się możemy kolejką. Podróż tym szlakiem dostarcza nam malowniczych widoków Polany oraz przepiękny krajobraz Kotła Małego Stawu. Przechodząc koło \"Samotni\" mamy możliwość na chwilkę przysiąść i skosztować tradycyjnej kuchni.

Popularne szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki turystyczne piesze biegnące po terytorium Bieszczadów są dość długie. Na przejście wielu z nich poświęcić należy cały dzień. Wynika to jednak z faktu rozległości terytorialnej pasma Bieszczadów. Bywają również szlaki o wysokim stopniu trudności, których przejście dla niewykwalifikowanego turysty może stanowić dość dużą przeszkodę.