Szlaki turystyczne
fot. Wiktor Bubniak/Shutterstock

Szlaki turystyczne

Polska to kraj bogaty w różnego rodzaju szlaki turystyczne, często niedoceniane przez naszych krajan. Szlak turystyczny to swego rodzaju trasa wycieczkowa, która oznakowana jest określonymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg, a także ułatwiającymi odnalezienie odpowiedniej drogi.

Wyróżniamy następujące szlaki: szlaki piesze (górskie i nizinne), szlaki rowerowe (górskie i nizinne), szlaki wodne (żeglarskie i kajakowe), szlaki jeździeckie (górskie i nizinne), szlaki narciarskie (górskie i nizinne), szlaki historyczne, szlaki przyrodnicze, szlaki motorowe (trasy krajoznawcze) oraz szlaki pielgrzymkowe. Poza tym wśród szlaków pieszych można spotkać jeszcze szlaki spacerowe, szlaki dojściowe czy ścieżki dydaktyczne.

Szlaki turystyczne muszą być odpowiednio oznakowane w celu bezpiecznego i interesującego zwiedzania najpiękniejszych miejsc w Polsce. Istotną informacją jest fakt, iż na obszarze parków narodowych i rezerwatów przyrody są to na ogół jedyne dopuszczalne trasy, po których mogą poruszać się turyści bez zezwolenia, lecz po wykupieniu uprzednio biletu.

Jak są oznaczane szlaki? Najczęściej odwiedzane są szlaki piesze, rowerowe czy nartostrady. Dla oznaczeń szlaku pieszego stosuje się trzy poziome paski składające się z barwy białej (2 zewnętrzne), środkowy wypełniony jest na czarno, czerwono, niebiesko, zielono bądź żółto. Kolor jaki znajduje się w środku oznaczenia szlaku pieszego nie ma związku z jego trudnością. Owe oznaczania umieszcza się na drzewach, murach, skałach i innych tego typu miejscach.

Natomiast w oznaczaniach szlaków narciarskich kolor już decyduje o stopniu trudności trasy, które zamierzamy zjechać. Ogólnie przyjęto również zasadę, iż kolor czerwony oznacza szlak główny, a pozostałe kolory są stosowane do szlaków uzupełniających.

W Polsce powstało wiele szlaków, a ich zwiedzanie to prawdziwa przygoda w tak różnorodnej scenerii jakiej się nawet nie spodziewasz! Wędrówki szlakami pozwalają na obcowanie z przyrodą, poznawanie naszego kraju oraz na zaznajomienie się z ciekawą historią naszych ziem.