Wspinaczka skałkowa
fot. Maciej Bledowski/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Jura Krakowsko-Częstochowska wspinaczkową stolicą Polski

Jura Krakowsko-Częstochowska rozciąga się ponad 100 km łukiem pomiędzy Krakowem, a Częstochową. Jej szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do około 40 kilometrów w części południowej. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, która potocznie zwana jest Jurą jest fragmentem Południowego Pasa Wyżyny Małopolskiej. Warto pamiętać o tym, że w skład Jury wchodzą cztery mniejsze jednostki, czyli Wyżyna Częstochowska, Wyżyna Olkuska, Rów Krzeszowicki oraz Garb Tenczyński. Obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej ma niezwykle interesującą przeszłość geologiczną, między innymi, dlatego, że dawniej niejednokrotnie stanowił on dno morza, na którym powstało wiele warstw różnorodnych skał. Dzięki tak ogromnemu zróżnicowaniu występujących tutaj skał znajdują się tu specyficzne gatunki roślin, które przyczyniają się do powstania wspaniałego krajobrazu. Najwyższe miejsce w Jurze znajduje się na terenie Ogrodzieńca i jest to Góra Zamkowa bądź Góra Janowskiego, której wysokość według najnowszych pomiarów wynosi 515 m n.p.m. Warto podkreślić, że na Wyżynie klimat jest nieco odmienny od tego, który panuje na pobliskich terenach. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj przez ponad 80 dni w roku, natomiast od kwietnia do września panuje tutaj okres burzowy. Latem średnia temperatura wynosi tutaj 19 stopni, zimą natomiast -3.

Dzięki temu, że Jura Krakowsko-Częstochowska charakteryzuje się korzystną rzeźba terenu, była ona idealnym miejscem na budowanie obronnych warowni. W dawnych czasach wybudowano tutaj także wiele zamków, które dzisiaj tworzą tzw. "Szlak Orlich Gniazd". Znajduje się tutaj bardzo dużo różnorodnych obiektów do zwiedzania, a miłośnicy sportów znajdą tutaj wspaniałe ścianki przeznaczone do wspinaczki skałkowej oraz trasy dla quadów. Zdaniem wielu specjalistów turystyki Rejon Jury Krakowsko-Częstochowskiej przede wszystkim ze względu na piękno krajobrazu, należy do najatrakcyjniejszych regionów turystycznych znajdujących się na terenie naszego kraju. Nic, więc dziwnego, że to właśnie Jura jest wspinaczkową stolicą Polski, a w związku z tym znajduje się tutaj wiele ścianek o różnym stopniu trudności, które co roku przyciągają tutaj setki miłośników tego sportu.

Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się niezwykle dużo wartych zobaczenia miejsc. Każdy turysta obowiązkowo powinien odwiedzić znajdujące się tutaj jaskinie, które powstały na skutek osadzania się na dnie morza skorup martwych zwierząt. Na terenie Jury znajduje się największe w Polsce skupisko jaskiń, a szczególnie duże ich nagromadzenie jest w okolicach Ojcowa. Najdłuższą znajdującą się tutaj jaskinią jest Jaskinia Wierna, której długość wynosi 1027 metrów, natomiast najgłębszą jaskinią jest Studnisko w Sokolich Górach o głębokości 75, 5 metra. Takie jaskinie jak Smocza Jama, Jaskinia Nietoperzowa, Jaskinia Wierzchowska, Grota Łokietka oraz Jaskinia Ciemna są dostępne do zwiedzania wraz z przewodnikiem. Przebywając w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej warto zwiedzić także licznie występujące tutaj zamki oraz klasztory, które z całą pewnością warto zobaczyć. Najstarszym klasztorem, który powstał na tym terenie jest opactwo benedyktynów w Tyńcu, które zostało założone w XI wieku. W wielu zamkach można podziwiać także interesujące wystawy, które przedstawiają między innymi historię Jury Krakowsko- Częstochowskiej.

Jura Krakowsko-Częstochowska dzięki swojej ogromnej różnorodności z pewnością zainteresuje wielu turystów, z których każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, co sprawi, że wszyscy będą zachwyceni tym miejscem.