Pustynia Błędowska i Pustynia Siedlecka

Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków, który leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej oraz Wyżyny Olkuskiej. Długość pustyni wynosi niecałe 10 km, a jej szerokość to 4 km. Pustynia Błędowska podczas pierwszej wojny światowej wykorzystywana była do ćwiczeń pomocniczego batalionu piechoty legionowej. Warto dodać także, że to właśnie na tej pustyni została zrealizowana ekranizacja "Faraona" Bolesława Prusa.

Pustynia Błędowska jest niezwykle atrakcyjnym terenem do pieszych oraz konnych wędrówek. Ponadto pustynia ta znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego "Orlich Gniazd" i jest częściowo objęta specjalną ochroną. Pustynia Błędowska składa się z dwóch części, które oddzielone są od siebie głęboką doliną Białej Przemszy, która jest niejako oazą pustyni. Południowa część pustyni, w porównaniu do północnej jest znacznie bardziej urozmaiconym oraz deflacyjnym typem rzeźby, w związku, z czym znajduje się tutaj znacznie więcej wypukłych form.

Kolejną polską pustynią jest Pustynia Siedlecka, która zajmuje obszar około 20 hektarów i jest częściowo zalesiona sosną. Pustynia ta jest dawnym wyrobiskiem kopalni piasków formierskich. Pustynia Siedlecka jest bardzo chętnie i często odwiedzana przez turystów, a gmina, co roku organizuje tutaj imprezę plenerową pod nazwą Pustynny Piknik. Na terenach piaszczystych pustyni znajduje się oczko wodne ze skupiskiem szuwarowych roślin. Warto pamiętać o tym, że w bardzo upalne dni rozdygotane, gorące powietrze nad pustynią powoduje efekt fatamorgany przybliżając tym samym odległe krajobrazy. Pustynia Siedlecka jest ogromna atrakcją dla wszystkich miłośników sportów motorowych, którzy mogą tutaj spróbować swoich sił w pustynnych warunkach. Na pustyni dopuszczaną jazdy krosami oraz czterokołowcami, a ponadto organizowane są tutaj rajdy znanych firm samochodowych.