Regiony

Wbrew pozorom Polska to teren bogaty turystycznie, gdzie w każdym regionie znajduje się mnóstwo atrakcji turystycznych. Często my Polacy decydujemy się na zagraniczne wojaże, mając pod ręką piękne zakątki naszego kraju. Dlatego warto choćby na weekend wyruszyć na poznawanie Polski!

Podział Polski na krainy, czyli regiony można by dokonywać na wiele sposobów. My podzieliliśmy Polskę w następujący sposób:

 • województwo dolnośląskie - znajduje się tu region bogaty w szlaki górskie piesze, rowerowe oraz nartostrady. Najważniejsze regiony tego województwa to: Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska, Góry Izerskie, Góry Stołowe oraz Rudawy Janowickie.
 • województwo małopolskie - dzieli się na następujące regiony: Beskid Żywiecki, Pieniny, Ojcowski Park Narodowy, Tatry, Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Magurski Park Narodowy oraz Podhale. Jest to niewątpliwie jeden z najczęściej odwiedzanych regionów Polski.
 • województwo podkarpackie - to region Bieszczad wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, ponadto na terenie tego województwa znajduje się również Magurski Park Narodowy.
 • województwo podlaskie - to piękna i dzika Puszcza Białowieska wraz z Białowieskim Parkiem Narodowym oraz trzy parki narodowe: Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy i Narwiański Park Narodowy. To region niezwykle bogaty w dziką przyrodę.
 • województwo pomorskie - to przede wszystkim Bory Tucholskie, Kaszuby, Słowiński Park Narodowy, Trójmiasto, Pojezierze Drawskie oraz Półwysep Helski.
 • województwo świętokrzyskie - to Świętokrzyski Park Narodowy z górami świętokrzyskimi.
 • województwo warmińsko-mazurskie - to piękny i bogaty w jeziora region (Pojezierze Mazurskie) i dzika przyroda na Warmii, Mierzeja Wiślana. Tutaj najchętniej przybywają miłośnicy żeglarstwa, wędkarstwa i ptactwa.
 • województwo śląskie - znajduje się tu bardzo piękny i ciekawy region naszego kraju. Jest tu Jura Krakowsko-Częstochowska, Beskid Śląski, Beskid Mały oraz liczne parki krajobrazowe.
 • województwo zachodnio-pomorskie - wyspa Wolin wraz z Wolińskim Parkiem Narodowym oraz Drawieński Park Narodowy.
 • województwo lubuskie - Drawieński Park Narodowy, Park Narodowy Ujście Warty.
 • województwo wielkopolskie - region Drawieńskiego Parku Narodowego oraz Wielkopolski Park Narodowy.
 • województwo mazowieckie - Kampinoski Park Narodowy (Puszcza Kampinoska).
 • województwo lubelskie - Narwiański Park Narodowy oraz Roztoczański Park Narodowy.

Tatry i Podtatrze

Tatry to nasze najwyższe góry i jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Polski, regiony przylegające do Tatr czyli Podhale, Orawa i Spisz tworzą Podtatrze.

Odkrywanie tajemniczych Bieszczad

Przyroda bieszczadzka zapada w pamięć wszystkim odwiedzającym to miejsce turystom. Fascynaci górskich wędrówek, którzy uczestniczyli już w wycieczkach górskich w innych rejonach Polski, mogą zostać zaskoczeni nietypową roślinnością pojawiającą się na poszczególnych pasach wysokościowych gór bieszczadzkich.

Lubelszczyzna kraina zabytków

Największym miastem i zarazem stolicą regionu jest miasto Lublin położony nad rzeką Bystrzycą. Lublin to największe miasto po wschodniej stronie największej rzeki Polski - Wisły. Centrum Lublina co jest nietypowe dla polskich miast zostało wyłączone z ruchu i można tutaj poruszać się jedynie pieszo.

Suwalszczyzna polski biegun zimna

Najgłębszym jeziorem Suwalszczyzny i zarazem jednym z największych jest Hańcza. W 1963 roku zdecydowano się utworzyć rezerwat przyrody Jezioro Hańcza. Woda w jeziorze jest tak czysta, że możemy zobaczyć co się dzieje na głębokości nawet 12 metrów.

Warmia kraina zamków

Warmia jest regionem położonym na północy naszego kraju. Dużą atrakcją są liczne zamki będące świadectwem wielu wojen na tych ziemiach. Najbardziej znane z nich to Zamek Krzyżacki w Malborku oraz zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

Mazury wakacje nad jeziorem

Mazury witają nas wspaniale przygotowaną bazą noclegową oraz ogromną ilością atrakcji. Ten region naszego kraju to oczywiście przede wszystkim wspaniałe jeziora. Mazury mają jednak więcej atutów o czym przekonał się każdy kto choć raz spędził tam wakacje.

Dolny Śląsk - uzdrowiska, zabytki i piękne góry

Do głównych miast regionu należą: Wrocław, Opole, Racibórz, Kędzierzyn - Koźle, Nysa, Legnica oraz Brzeg. Ponieważ od wieków żyło tu zgodnie kilka narodowości, to ich wspólnym dziełem jest regionalny folklor i kultura. Tradycyjna sztuka tego obszaru to przede wszystkim produkcja tkanin płóciennych i sukiennych, wyrób pasmanterii, dzianin oraz różnokolorowych haftów.

Kujawy i Pojezierze Kujawskie

Kujawy to historyczna dzielnica Polski, położona między górną Notecią, jeziorem Gopło i Wisłą. Niektórzy zaliczają do tego regionu jeszcze ziemię dobrzyńską i chełmińską. Najpiękniejsze i najistotniejsze dla rozwoju tego terenu jest jednak Pojezierze Kujawskie.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie położone są w dorzeczu rzek Brdy i Wdy, pewna część obszaru znajduje się w jurysdykcji Parku Narodowego Borów Tucholskich założonego w 1996 roku. Tereny te są bardzo atrakcyjne turystycznie ze względu na dużą powierzchnię lasów stanowiących naturalne płuca okolicznych miejscowości. W Borach Tucholskich znajduje się 900 jezior z czego około 40 ma powierzchnię większą niż 1 kilometr kwadratowy.

Sudety dla wtajemniczonych w przyrodę

Najbardziej znanym i poznawalnym regionem Sudetów są Karkonosze. Być może powodem tego wielkiego zainteresowania tym terenem jest obecność najwyższego szczytu Sudetów - Śnieżki. Tradycją jest już, iż pierwszy dzień pobytu w Karkonoszach spędza się na zdobyciu Śnieżki. W Karkonoszach znajdują się dwie główne miejscowości, które niezmiennie kojarzą się z górskimi wycieczkami pieszymi. Są nimi Karpacz oraz Szklarska Poręba.

Gorce pieszo lub na rowerze

Gorce są regionem świetnie przygotowanym na przyjęcie turystów. Wzdłuż licznych szlaków, w malowniczych miejscach, napotyka się tutaj na górskie schroniska takie jak na Starych Wierchach, Maciejowej lub pod Turbaczem. Turystyka w Gorcach nastawiona jest na umożliwianie spędzenia czasu w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Trasy znakomicie przygotowane są zarówno dla wędrowców jak i miłośników dwóch kółek.

Pieniny pełne adrenaliny

Pieniny Właściwe są najbardziej atrakcyjnym turystycznie miejscem gór pienińskich także ze względu na, słynny w całej Europie, spływ przełomem Dunajca. Wiele osób, po przebyciu tej niezwykłej podróży, twierdzi, iż jest to najpiękniejszy przełom rzeczny jaki mogliby kiedykolwiek zobaczyć.

Wybrzeże Bałtyku

Wybrzeże Bałtyku to region co roku szczególnie w okresie letnim bardzo licznie odwiedzany przez turystów. Najpopularniejszy jest podział tej części Polski na Pomorze Wschodnie oraz Pomorze Zachodnie. Duża dawka jodu zawartego w nadmorskim powietrzu sprawia, że wypoczynek tutaj jest idealną kuracją dla osób często chorujących. Najwięcej miejscowości wypoczynkowych mieści się na Pomorzu Zachodnim, gdyż Bałtyk jest tam najcieplejszy oraz najbardziej czysty.

Ziemia Lubuska

Ziemia Lubuska jest krainą historyczną położoną na terytorium Polski oraz Niemiec. Tereny te często bywają zielonymi płucami Polski, z powodu tego, że jest to najbardziej zalesiony region naszego kraju. Lasy przyciągają głównie amatorów wędrówek po lesie oraz grzybiarzy, gdyż w okresie jesiennym panuje tutaj wysyp grzybów. Wartym odnotowania faktem jest, że w odległości około 3 kilometrów na wschód od miejscowości Zabór znajduje się najgrubszy w naszym kraju dąb szypułkowy Napoleon.

Kaszuby - podróż w poszukiwaniu kaszubskich klimatów

Kaszuby są przede wszystkim krainą ukształtowaną historycznie, a nie geograficznie. Jest to teren zamieszkiwany przez, niezwykle ceniącą swoją odrębność, zachodniosłowiańską grupę etniczną. Kaszubi mogą poszczycić się własnym językiem, ale również całą kulturą ludową, która dzięki kultywowaniu przez wiele lat w środowisku chłopskim przetrwała do dnia dzisiejszego.

Jura Krakowsko-Częstochowska wspinaczkową stolicą Polski

Obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej ma niezwykle interesującą przeszłość geologiczną, między innymi, dlatego, że dawniej niejednokrotnie stanowił on dno morza, na którym powstało wiele warstw różnorodnych skał. Dzięki tak ogromnemu zróżnicowaniu występujących tutaj skał znajdują się tu specyficzne gatunki roślin, które przyczyniają się do powstania wspaniałego krajobrazu. Najwyższe miejsce w Jurze znajduje się na terenie Ogrodzieńca i jest to Góra Zamkowa bądź Góra Janowskiego, której wysokość według najnowszych pomiarów wynosi 515 m n.p.m.

Beskidy najmłodsze góry w Polsce

Najwyższym szczytem Beskidów jest Babia Góra, której wysokość wynosi 1725 m n.p.m. Warto pamiętać, że szczyt ten jest zaliczany do Korony Gór Polskich. Najwyższym wierzchołkiem Babiej Góry jest Diablak, z którego rozciągają się przepiękne widoki na zapierające dech w piersiach krajobrazy. Z owego szczytu roztacza się panorama na wszystkie strony Beskidu zapewniając tym samym turystom niezapomniane widoki.

Bogactwa Małopolski, serca dawnej Korony Państwa Polskiego

Małopolska jest regionem popularnym również ze względu na swoje wyjątkowe położenie oraz niezwykle ciekawe wartości przyrodnicze. Atrakcją wyjątkowo często zachęcającą do przyjazdu przybyszów z wielu krajów są Jurajskie Parki Krajobrazowe, znajdujące się na wyżynnych terenach Małopolski.

Roztocze między Wyżyną Lubelską a Podolem

Roztocze zbudowane jest ze skał, których początków należy szukać w kredzie. Są to margli, opok oraz wapień. Na nich znajdują się kolejne, młodsze warstwy. W warunkach płytkiego morza osadziły się piaski oraz piaskowce wapniste oraz wapienie. Natomiast w epoce lodowcowej na region ten nasunął się lądolód skandynawski. Potwierdzeniem tego zdarzenie jest występowanie na Roztoczu gliny morenowej oraz głazów narzutowych.

Bogactwa starej Wielkopolski

Wielkopolska jest jedną z najstarszych polskich krain historycznych. Można uznać, iż jest ona jądrem naszego kraju, tutaj bowiem znajdowała się pierwsza stolica Polski - Gniezno. Historia Wielkopolski rozpoczyna się już w okresie X wieku, kiedy to Ziemomysł zajął obecne jej terytoria, łącząc zamieszkujące te ziemie plemiona i stworzył państwo Polan.

Podlasie - przyroda i historia podlaskiej krainy

Wizytówką Podlasia są jego niepowtarzalne walory przyrodnicze. Na jego terenie znajduje się Puszcza Białowieska, pozostająca największym w Polsce kompleksem leśnym. Puszcza chroniona jest poprzez działalność Białowieskiego Parku Narodowego.