Jaskinie i podziemne trasy turystyczne

Jaskinia to naturalna powstała, pusta przestrzeń w skale. Istotne jest to, iż owe rozmiary dają możliwość jej penetracji przez człowieka. Najczęściej występują jaskinie krasowe, grawitacyjne, tektoniczne, lodowcowe, wietrzeniowo-erozyjne oraz pseudokrasowe. Polska nie należy do grupy tych krajów, gdzie występowanie jaskiń jest duże. Dlaczego? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż posiadamy nizinne ukształtowanie terenu, a także istnieje pokrycie sporych powierzchni kraju osadami pochodzenia polodowcowego. Pomimo tego w naszym kraju odkryto około 1300 jaskiń, lecz w większości są one dość małe powierzchniowo. Dlatego też spośród dość sporej liczby jaskiń udostępnionych dla turystów jest tylko 19. W większości przypadków są to jaskinie kresowe a największa ich liczba znajduje się w Tatrach, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej czy Górach Świętokrzyskich. Największą jaskinią w Polsce jest Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach Zachodnich, mająca 22 km długości i 824 metry głębokości.

Oto wykaz jaskiń udostępnionych dla ruchu turystycznego, przez które prowadzą szlaki turystyczne:

 • Groty Mechowskie (Pomorze Gdańskie)
 • Jaskinia Raj (Góry Świętokrzyskie)
 • Jaskinia Ciemna (Ojcowski Park Narodowy)
 • Jaskinia Łokietka (Ojcowski Park Narodowy)
 • Jaskinia Nietoperzowa (Dolina Będkowska)
 • Jaskinia Wierzchowska Górna (Dolina Kluczwody)
 • Smocza Jama (Kraków)
 • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (Masyw Śnieżnika)
 • Jaskinia Radochowska (Góry Złote)
 • Dziura (Dolina ku Dziurze - Tatry)
 • Dziurawy Kamień (Karkonosze)
 • Jaskinia Komonieckiego (Beskid Mały)
 • Jaskinia Malinowska (Beskid Śląski)
 • Jaskinia Mroźna (Dolina Kościeliska - Tatry)
 • Jaskinia Mylna (Dolina Kościeliska - Tatry)
 • Jaskinia Obłazkowa (Dolina Kościeliska - Tatry)
 • Jaskinia Raptawicka (Dolina Kościeliska - Tatry)
 • Smocza Jama (Wąwóz Kraków - Tatry)
 • Zimna Dziura (Beskid Wyspowy)

Oprócz jaskiń istnieją również inne podziemne trasy turystyczne, czyli kopalnie, obiekty militarne, piwnice i składy kupieckie. Podziemia te zwane są antropogenicznymi, czyli stworzonymi przez człowieka. Do zabytkowych kopalni, które możemy zwiedzić zaliczają się: Kopalnia Soli "Wieliczka", Podziemie kredowe w Chełmie, Neolityczne Kopalnie Krzemienia w Krzemionkach Opatowskich, Sztolnia w Jarmucie, Zabytkowa Kopalnia "Ignacy" w Rybniku, Skansen Górniczy "Królowa Luiza" w Zabrzu, Kopalnia Soli "Bochnia", Sztolnia "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach, Kopalnia soli w Kłodawie, Kopalnia złota "Aurelia" w Złotoryi, Sztolnie Kowary, Kopalnia uranu w Kletnie, Kopalnia złota w Złotym Stoku, Kopalnia "Silberloch", Kopalnia węgla "Nowa Ruda" oraz Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach.

Obiekty militarne dostępne turystom to: Twierdza Kostrzyn, Międzyrzecki Rejon Umocnień, Podziemia Fortu IV Twierdzy Toruń, Podziemia Twierdzy Osowiec, Fort "Legionów" w Warszawie, Twierdza Kłodzko, Podziemia Zamku Książ oraz Podziemia we Włodarzu.

Można zwiedzić następujące piwnice kupieckie: Piwnice Rzeszowskie, Piwnice Jarosławskie, Trasa 1000-lecia Państwa Polskiego w Kłodzku, Lochy Sandomierskie oraz Podziemia Opatowskie.


Jaskinie w Tatrach

Największe jaskinie Tatr Zachodnich są jednocześnie największymi w całych Tatrach. Cztery spośród nich mają długość ponad 10 km. Są to: Wielka Śnieżna (23,6 km), Śnieżna Studnia (11,7 km), Wysoka Za Siedmioma Progami (11,66 km) i Miętusia (10,5 km). Należy przy tym podkreślić, że cztery jaskinie wyróżniają się deniwelacją ponad 500 metrów.

Obcowanie z solnymi labiryntami w Wieliczce

Zwiedzanie kopalni jest możliwe tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Grupy turystów tworzą się samoistnie z kolejno nabywających bilety upoważniające do zejścia pod ziemię. Standardową trasę przechodzi się przez około 1,5 godziny. Warto jednak przedłużyć ją i spędzając pod ziemią prawie trzy godziny, obejrzeć całą dostępną część kopalni.

Podziemia Lubelskie

Podziemia Lubelskie to trasa mająca długość około 300 metrów, biegnąca pod budynkami Starego Miasta. Dla celów turystycznych otwarta została całkiem niedawno, a mianowicie 1 czerwca 2006 roku. Podziemia składają się z długich korytarzy łączących 14 większych sal piwnicznych.

Jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Największą udostępnioną do zwiedzania jaskinią jest Jaskinia Wierzchowska Górna, która obecnie jest uznana za pomnik przyrody, a rocznie odwiedza ją ponad 20 tysięcy turystów. Przejście przez jaskinię odbywa się jedną wytyczoną trasą i trwa około 50 minut. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Jaskinia Łokietka, która położona jest w szczytowej partii Góry Chełmowej. Warto dodać, że jest to jedna z najbardziej znanych jaskiń w Polsce, która ponadto jest jednym z największych symboli Ojcowskiego Parku Narodowego.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Trasa turystyczna po Jaskini Niedźwiedziej rozpoczyna się od śluzy wejściowej, która chroni mikroklimat jaskini przed wpływami z zewnątrz. Trasa biegnie środkowym piętrem jaskini i jest doskonale przygotowana do zwiedzania przez turystów. Na całej długości zwiedzania jaskinia została odpowiednio zabezpieczona oraz oświetlona tak, że każdy turysta może czuć się w niej bezpiecznie.

Podziemia w Górach Sowich

W 1943 roku w Górach Sowich rozpoczęto realizację ogromnego przedsięwzięcia budowlanego, które swoim ogromem, możliwościami technicznymi oraz tempem pracy budzi podziw do dnia dzisiejszego. W Górach Sowich można w bardzo ciekawy sposób spędzić urlop i na przykład pojeździć na nartach bądź desce. Jednak największą atrakcję turyści znajdują we wnętrzu tych gór.

Groty Mechowskie wielka atrakcja Kaszub

Walory przyrodnicze Groty Mechowskiej są tak interesujące, że nieustannie trwają próby jej rekonstrukcji. Najpiękniejszą izbą w całej grocie jest końcowa izba, w której znajduje się serce ociekające roztworem minerałów, mieniące się wszystkimi barwami. Najnowsze badania, jakie były przeprowadzane za pomocą nowoczesnych urządzeń geologicznych dostarczyły informacji, że strop głównej komory zbudowany jest z piaskowca i niestety w dalszym ciągu grozi on obsypywaniem.

Jaskiniowe atrakcje Beskidów

Długość Beskidów wynosi natomiast około 600 kilometrów. Tak wielka przestrzeń górska kryje w sobie niezliczone ilości atrakcji: wzgórz, dolin, rezerwatów przyrodniczych, akwenów wodnych, a także jaskiń. Najbardziej charakterystyczną częścią Beskidów, na której występują jaskinie jest Beskid Śląski. Na jego terenie znaleźć można 180 mniejszych lub większych jaskiń.

Turystyka jaskiniowa

Turystyka jaskiniowa staje się coraz bardziej popularna. Jest ona świetną alternatywą dla tych, których znudziły już muzea i okazałe pałace. To świetne miejsce dla tych, którzy lubią przyrodę, geologię i legendy. Bo tych w podziemnym świecie nie brakuje.

Taternictwo jaskiniowe

Taternictwo jaskiniowe - nazywane również alpinizmem jaskiniowym lub częściej - grotołażeniem. Dziedzina ta łączy w sobie cechy sportu ekstremalnego, turystyki oraz nauki i wbrew obiegowej opinii niewiele ma wspólnego ze speleologią.

Wspinaczka sportowa...

Wspinaczka uczy - samodyscypliny, zaparcia, zaufania do partnera, a także umiejętności poznania swoich słabości. Wspinaczka sportowa jest sportem niezwykle fascynującym i wciągającym, a także - przy zachowaniu standardów i zdrowego rozsądku - w 100% bezpiecznym.