Groty Mechowskie wielka atrakcja Kaszub

Groty Mechowskie są najmniejszą podziemną trasą turystyczną w naszym kraju i jedyną tego typu jaskinią na całym Niżu Europejskim. Warto pamiętać o tym, że jaskinia ta powstała w okresie najmłodszego zlodowacenia. Została ona odkryta przypadkowo w 1818 roku i od tego czasu była kilkakrotnie zasypywana i ponownie odsłaniania.

Walory przyrodnicze Groty Mechowskiej są tak interesujące, że nieustannie trwają próby jej rekonstrukcji. Najpiękniejszą izbą w całej grocie jest końcowa izba, w której znajduje się serce ociekające roztworem minerałów, mieniące się wszystkimi barwami. Najnowsze badania, jakie były przeprowadzane za pomocą nowoczesnych urządzeń geologicznych dostarczyły informacji, że strop głównej komory zbudowany jest z piaskowca i niestety w dalszym ciągu grozi on obsypywaniem. Tuż przy wejściu do jaskini usytuowane są interesujące słupy skalne, które powstały w wyniku wypłukiwania piasku spomiędzy skał osadowych.

Wybierając się na zwiedzanie Groty Mechowskiej należy pamiętać o tym, że turyści są wpuszczani jedynie na początek korytarza, gdyż w dalszej części korytarz staje się coraz niższy. Zwiedzenie całej jaskini trwa zaledwie kilka minut, jednak w tym krótkim czasie można zobaczyć wspaniałe i niezwykłe formy naciekowe, które wzbudzają zachwyt praktycznie każdego, kto chociaż raz je zobaczy. Część z owych form naciekowych została zabarwiona na czerwono, a spowodowane jest to występowaniem w skałach związków żelaza, które są rozpuszczalne w wodzie.

Obecnie Groty Mechowskie są niezwykle cennym rezerwatem przyrody. Warto dodać jeszcze, że Groty Mechowskie są jedyną jaskinią sufozyjną w naszym kraju. Nazwa grot pochodzi od wsi Mechowo położonej na Kaszubach. Zdaniem wielu osób Groty Mechowskie są obowiązkowym miejscem do zwiedzenia podczas wakacyjnych wojaży każdego Polaka, zwłaszcza, jeśli wybiera się on na wycieczkę w północne regiony kraju.