Obcowanie z solnymi labiryntami w Wieliczce

Wieliczka jest niewielką miejscowością położoną na wschód od Krakowa. Sławę swoją zdobyła dzięki unikalnej kopalni soli, która się w niej znajduje. Kopalnia powstała już w XIV wieku i szybko stała się jednym z głównych miejsc wydobycia tego surowca w Europie. Przedsiębiorstwa wydobywające sól spod ziemi, nazywane żupami, były własnością monarchy kraju. Wieliczka stała się więc jednym z elementów wpływających pozytywnie na rozwój ekonomiczny naszego kraju. Tak więc Kopalnia Soli w Wieliczce jest miejscem równie mocno związanym z historią Polski, jak z wydobyciem tego cennego surowca. W kolejnych wiekach kopalnia w Wieliczce stała się opuszczonym miejscem, gdzie liczni śmiałkowie urządzali sobie niebezpieczne zabawy schodząc pod ziemię do niezabezpieczonych szybów. 1744 roku kopalnię odnowiono, przystosowując ją do zwiedzania przez przyjeżdżających coraz częściej turystów. Dziś Kopalnia Soli w Wieliczce jest jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych w naszym kraju.

Zwiedzanie kopalni jest możliwe tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Grupy turystów tworzą się samoistnie z kolejno nabywających bilety upoważniające do zejścia pod ziemię. Standardową trasę przechodzi się przez około 1,5 godziny. Warto jednak przedłużyć ją i spędzając pod ziemią prawie trzy godziny, obejrzeć całą dostępną część kopalni.

Kopalnia w Wieliczce składa się z labiryntu przecinających się szybów, w których gdzieniegdzie wydrążone zostały większe sale przeznaczone na dodatkowe atrakcje kopalni. Dzięki temu przyglądając się wielu solnym figurom jednocześnie poznaje się historię oraz legendy związane z tym wyjątkowym miejscem. Można tu spotkać figury świętej Kingi, patronki kopalni, Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudskiego, a także wiele inscenizacji typowych prac wykonywanych przez robotników kopalni. Przewodnik oprowadzający nas po kopalni doprowadzi nas także do ogromnej sali, w której niegdyś rozpoczynały się wodne wycieczki po kopalni. W obecnym czasie nie można niestety spróbować tej niewątpliwej przyjemności. Spacerując kilkukrotnie przecinać będziemy strumyki, fontanny i inne zbiorowiska wody.

Największą i najbardziej imponującą salą kopalni w Wieliczce jest Kaplica Świętej Kingi. Pomieszczenie to wypełnione jest tradycyjnymi, solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami o tematyce religijnej. Imponujące są wykonane z soli żyrandole, przepięknie oświetlające całą kaplicę.

Kopalnia jako miejsce typowo turystyczne może być także wynajęta do celów imprez i innych wyjątkowych wydarzeń. W kaplicy świętej Kingi nierzadko odbywają się śluby. Goście weselni bawią się natomiast w podziemnej sali balowej. Warto dodać, że przebywanie w pomieszczeniach solnych jest bardzo zdrowe i znakomicie poprawia samopoczucie gości.

Pod ziemią znajduje się także świetnie przygotowana makieta miasteczka Wieliczka. Przy tej okazji przewodnik zapozna swoich słuchaczy z historią miejscowości oraz wpływu jaki wywołało nań zbudowanie Kopalni Soli.