Jaskiniowe atrakcje Beskidów

Beskidy są grupą pasm górskich należących do Karpat Zewnętrznych. Rozciągają się one od rzeki Beczwy, znajdującej się na terenie Czech, na zachodzie, aż do ukraińskiej rzeki Czeremosz na wschodzie. Jest to przestrzeń o szerokości, która w niektórych miejscach wynosi 50, w innych zaś 70 kilometrów. Długość Beskidów wynosi natomiast około 600 kilometrów.

Tak wielka przestrzeń górska kryje w sobie niezliczone ilości atrakcji: wzgórz, dolin, rezerwatów przyrodniczych, akwenów wodnych, a także jaskiń. Najbardziej charakterystyczną częścią Beskidów, na której występują jaskinie jest Beskid Śląski. Na jego terenie znaleźć można 180 mniejszych lub większych jaskiń.

Najdłuższą jaskinią jaką istniejącą w Polsce jest Jaskinia w Trzech Kopcach. Znajduje się owa w pod szczytem Trzech Kopców, którego wysokość wynosi 1000 m. n.p.m. Łączna długość wszystkich korytarzy jaskini jest naprawdę imponująca, a wynosi aż 2600 metrów. Przez wiele lat jaskinia ta tworzyła się w skałach piaskowca godulskiego nie będąc jednak dostępną dla człowieka. Dopiero czterdzieści lat temu wejście do jaskini otworzyło się, co dało niezwykłe możliwości rozwoju badań, a także turystyki. Największymi atrakcjami jaskini w Trzech Kopcach są występujące tu nacieki kalcytowe w kształcie grzybów. Występowanie ich w Beskidach jest czymś zupełnie wyjątkowym. Jaskinię zamieszkują nietoperze Gacki, wielkouchy oraz podkowce małe. Jaskinia w Trzech Kopcach dostępna jest niestety tyko dla speleologów.

Kolejną ciekawą jaskinią Beskidu Śląskiego jest Jaskinia Malinowska. Jest to atrakcja dostępna dla turystów. Zwiedzać można ją jednak jedynie z własnym oświetleniem. Jaskinia Malinowska znajduje się w stoku góry Malinowej. Jej wejście leży na wysokości 1080 m. n.p.m., ale korytarze są niezwykle zróżnicowane, zarówno pod względem głębokości na jakiej się znajdują, jak i wielkości przejść. Długość korytarzy w Jaskini Malinowskiej wynosi 230, 5 metra. Już samo wejście do jaskini stanowi nie lada atrakcję. Wejścia stanowi bowiem dość szeroki, ale skierowany pionowo, otwór. Czterometrowa szczelina prowadzi nas do półki skalnej, z której można już udać się w dalszą wędrówkę po tym niezwykle ciekawy miejscu.

Miłośnicy jaskiniowych wypraw nie opuszczą również Jaskini Lodowej. Choć długość jaskini wynosi aż 1700 metrów dla turystów udostępniono zaledwie 560 metrów. Nie mniej jednak można tu zwiedzać korytarze i groty pokryte sporą warstwą lodu.