Wspinaczka sportowa
fot. PHOTOCREO Michal Bednarek/Shutterstock

Wspinaczka sportowa...

...sport ekstremalny dla najwytrzymalszych? Niekoniecznie!

Wspinaczka sportowa kojarzy się większości osób ze sportem ekstremalnym i niebezpiecznym, gdzie na człowieka czeka wiele niemiłych niespodzianek i sytuacji mogących skutkować urazami, a nawet utratą życia. Owszem, sport jest nie należy do najbezpieczniejszych - ale przecież nawet przechodzenie przez ulicę może być niebezpieczne! - za to daje możliwość ciekawego i aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu praktycznie dla każdego, od najmłodszych do najstarszych! Każdy zatem może spróbować wspinaczki sportowej, każdy może ją polubić albo po prostu zakochać się w tym sporcie i w tym czego ten sport od człowieka wymaga i czego uczy - samodyscypliny, zaparcia, zaufania do partnera, a także umiejętności poznania swoich słabości - tak fizycznych, jak i psychicznych oraz tego, jak je pokonywać. Wspinaczka uczy respektu do natury, a w nagrodę ofertuje niezapomniane przeżycia, jedyne w swoim rodzaju widoki i niesamowite poczucie wolności.

Wspinaczka uczy - samodyscypliny, zaparcia, zaufania do partnera, a także umiejętności poznania swoich słabości.

Jak się zabrać za wspinaczkę?

Po pierwsze - nie przejmować się czy jest się niskim, wysokim, silnym, słabym, bardziej lub mniej sprawnym - wierzcie mi, wspinaczka to sport dla każdego, niezależnie od grupy wiekowej, z której startujemy. Na początkowym etapie powinniśmy zapisać się na zajęcia - kurs wstępny - na których nauczymy się podstawowych technik asekuracji, stylów wspinaczki (bardzo ważne nie tylko, jeżeli chcemy się wspinać skutecznie i ładnie, ale i dla naszych stawów barkowych i kolanowych, poznamy podstawowy sprzęt itp. Kursy oferowane są przez szkoły wspinaczkowe, funkcjonujące przy praktycznie każdej sztucznej ścianie. Kurs podstawowy trwa zwykle od 7 do 10 dni i w jego skład chodzą spotkania na ściance oraz zajęcia teoretyczne. Zaznaczyć trzeba, że na wszystkich ścianach wspinaczkowych instruktaż dla osób początkujących jest obowiązkowy i musimy go odbyć jeżeli chcemy ze ściany korzystać. Jest to wymóg mający na celu zarazem nasze bezpieczeństwo, jak i wszystkich wpinających się na sali.

Wspinaczka sportowa jest sportem niezwykle fascynującym i wciągającym, a także - przy zachowaniu standardów i zdrowego rozsądku - w 100% bezpiecznym.

Początki wspinaczki potrafią być czasami trudne, ale warto przebrnąć przez ten etap i nie zniechęcać się, tylko dalej wspinać! Gwarantuję, że radość z samodzielnego pokonania pierwszej trasy na ścianie będzie nas rozpierać, a uczucie to za każdym kolejnym razem będzie jeszcze większe! Wspinaczka sportowa to nietypowy sposób na aktywność fizyczną dla dorosłych i dzieci, przy okazji możliwość nauki odpowiedzialności i tego jak należy zachowywać się w górach. Taka wspólna aktywność fizyczna nie tylko zacieśni więzi przyjaźni, ale i rodzinne, dając okazję do wspólnej zabawy i nauki.

Sprzęt do wspinaczki

Jeżeli chodzi o sprzęt do wspinaczki, to osoby początkujące nie muszą przejmować się brakiem specjalnych butów, lin, uprzęży, kubeczków, karabinków itp. Większość tego sprzętu nie będzie nam zupełnie potrzebna na początkowym etapie naszego spotkania ze wspinaczką. Ściany wspinaczkowe posiadają wypożyczalnie sprzętu, także na miejscu będziemy mogli ze sprzętu skorzystać. Jeżeli chodzi o buty - na początku w zupełności wystarczą nam stare adidasy albo trampki, z usztywnionym czubkiem.

Jeżeli złapaliśmy już bakcyla wspinaczki możemy kontynuować jej uprawianie albo samodzielnie - umawiając się z partnerem na sztucznej ścianie i wprowadzając zdobytą wiedzę w życie, ucząc się na błędach i podpatrując innych wspinaczy (zapewniam, że w tym gronie każdy chętnie Wam doradzi i pomoże)- albo na kursach prowadzonych na ścianach. Kursy posiadają różne stopnie trudności, zależnie od naszego zaawansowania. Dla chętnych, chcących doszkolić się w technice, prowadzone są także lekcje indywidualne. Zakupu butów do wspinaczki lepiej dokonać w specjalistycznym sklepie ze sprzętem dla wspinaczy - muszą być one odpowiednio dobrane, ciasne i dokładnie przylegające do stopy. Dzięki nim będziemy mogli znaleźć oparcie nawet w małej skalnej szczelinie. Na tym etapie wato też zacząć myśleć o zakupie uprzęży.

Początki wspinaczki potrafią być czasami trudne, ale warto przebrnąć przez ten etap i nie zniechęcać się, tylko dalej wspinać!

Sztuczne ściany wspinaczkowe

Zimą nie pozostaje nam niestety nic innego jak tylko sztuczne ściany wspinaczkowe, jednak od kwietnia/maja wspinacze przenoszą się z sal gimnastycznych w naturę - np. w skały Jury Krakowskiej-Częstochowskiej, świetnie przystosowanej do potrzeb wspinaczki. Pierwszy wyjazd w naturę powinno się - dla bezpieczeństwa - odbyć albo z grupą doświadczonych wspinaczy albo w ramach kursu wspinaczkowego w naturze. Polecam zwłaszcza tę drugą formę, ponieważ wspinanie się na sztucznej ścianie i w naturze trochę się różnią, a sam kurs daje nam bardzo szeroką wiedzę z zakresu wspinaczki, którą nie zawsze możemy zdobyć na sztucznej ścianie - uczymy się oddolnej asekuracji, zjazdów i podchodzenia po linie, poznamy różnorodne techniki wspinania oraz autoratownictwo. Szczególnie ważne opanowanie jest wspinaczki z oddolną asekuracją, która łączy się z nauką zakładania asekuracji z wykorzystaniem naturalnej rzeźby skalnej, korzystania ze stałych punktów w ścianie oraz budowy bezpiecznych stanowisk asekuracyjnych. Kurs w skałach naturalnych daje nam nie tylko niezbędną do wspinania się z partnerem, ale i dodatkowe uprawnienia - możliwość uczestnictwa w kursie taternictwa i wspinaczkę w wysokich górach.

Wspinaczka sportowa jest sportem niezwykle fascynującym i wciągającym, a także - przy zachowaniu standardów i zdrowego rozsądku - w 100% bezpiecznym. Jego uprawianie daje niesamowicie szerokie możliwości rozwoju - zaczynając od wspinaczki bez użycia liny, wspinaczkę na kilkunastometrowej wysokości skałkach, a kończąc na alpejskich lub himalajskich olbrzymach, na których trzeba stosować wyrafinowane techniki asekuracji. Dzięki wspinaczce rozwijamy się nie tylko fizycznie, ale i daje sobie możliwość spędzenia czasu w naturze, pośród rodziny i przyjaciół, poznając wspaniałych ludzi, zawierając przyjaźnie na całe życie. Ludzi uprawiających czy to wspinaczkę skałkową, wysokogórską czy himalaizm, łączy jedno - chęć stawienia czoła i pokonania własnych słabości, zdobycia rzeczy na pozór nieosiągalnych i przeżycia czegoś wyjątkowego w gronie ludzi, którym można zaufać.