Zamek Ogrodzieniec
fot. Dziewul/Shutterstock

Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się wiele przepięknych zamków, które są odwiedzane przez setki turystów. Ze względu na charakterystyczne ukształtowanie terenu w przeszłości miejsce to było idealną lokalizacją na wszelkiego rodzaju budowle warowne. Warto dodać, że proces budowy systemu fortyfikacyjnego trwał na tym terenie już od czasów średniowiecza.

Na obszarze Jury znajdują się zarówno zamki królewskie, jak i biskupie. Jednym z bardziej interesujących jest Zamek Królewski w Będzinie, który dzisiaj jest mieszanką stylu czysto gotyckiego i neogotyckich naleciałości z XIX wieku. Zgodnie ze średniowiecznymi założeniami zamek ten był miejscem ostatniej obrony, a ponadto pełnił funkcję latarni i, która oświetlała ogniem drogę flisakom. Najstarszym elementem zamku jest wieża donżon, która pierwotnie miała 30 metrów wysokości. Obecnie wybudowane są schody, które prowadzą na sam szczyt wieży, z którego można podziwiać malowniczą panoramę okolicy. Zamek Jury Krakowsko-Częstochowskiej to także krakowski Wawel, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, będąc jednocześnie jednym z najbardziej znanych zamków w Polsce.

Kolejnym, wartym odwiedzenia zamkiem, jest zamek rycerski Ogrodzieniec w Podzamczu, z którym związanych jest niezwykle dużo różnorodnych legend. Warto dodać także, że zamek ten jest jednym z największych w Polsce, a drugi, co do wielkości w Europie. Początki historii tej budowli sięgają przełomu XII i XIII wieku. Zwiedzając Jurę Krakowsko-Częstochowską warto także odwiedzić przepiękne ruiny strażnicy w Przewodziszowicach. Ruiny tej budowli położone są na wysokiej oraz trudno dostępnej skale. Wszystkie legendy mówią o tym, że w ruinach zamku znajduje się ukryty w starej zamkowej studni ogromny skarb, które strzeże duch Kornicza. Jedną z najstarszych średniowiecznych warowni w Jurze jest rycerski zamek w Smoleńsku. Warto wybrać się także do Bobolic, aby zobaczyć zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, który miał za zadanie obronę zachodniej granicy państwa od strony Śląska. Warto pamiętać o tym, że większość zamków, które znajdują się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej zostało zniszczonych przez potop szwedzki.

Różnorodność znajdujących się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zamków sprawia, że z pewnością każdy znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie. Warto, więc zarezerwować sobie czas, aby zwiedzić, chociaż część z tych wspaniałych budowli.