Zamek Królewski w Lublinie
fot. Jaroslaw Grudzinski/Shutterstock

Zabytki Lubelszczyzny

Lubelszczyzna jest krainą historyczną zajmującą teren północno – wschodniej Małopolski. Teren ten znajduje się na prawy brzegu Wisły, miedzy rzekami Wieprz i Tyśmienica a północy, na południu natomiast granicę tych ziem określają rzeki San i Tanwia. Stolicą tegoż regionu przez wieki pozostawał Lublin.

Lubelszczyzna należy do tych regionów Polski, których różnorodność kulturowa oraz wciąż aktywnie rozwijająca się turystyka, skutecznie zachęca wiele osób do jej zwiedzania. Szczególnie środkowa część jej terenu przyciąga niezwykłym bogactwem zabytków, a także innych atrakcji turystycznych.

Jednym z ciekawszych miejsc, wartych zobaczenia, jest zespół pałacowo – parkowy w Kozłówce. Posiadłość ta przez wiele lat należała do rodziny Zamoyskich. Miejsce to corocznie przyciąga ogromne ilości turystów, chcących zapoznać się z przepięknie zaaranżowanymi wnętrzami oraz perfekcyjnie prowadzonymi ogrodami i parkami, znajdującymi się wokół pałacu. Równie wartym zobaczenia jest pałac w Puławach, będący własnością rodu Czartoryskich. Tutaj przejść się można po rozległym parku urządzonym na styl angielski, gdzie zaciszne zagajniki skłaniają do długich rozmów lub też czytania, co przenosi nas w klimat XIX-wieczny. Pałac Czartoryskich oraz pałac Lubomirskich zwiedzić można także w samym Lublinie.

Turyści interesujący się architekturą sakralną również będą mieli co zwiedzać na terenie Lubelszczyzny. Najwięcej zabytkowych budowli kościelnych znajduje się oczywiście w stolicy regionu. Można tu zwiedzić między innymi archikatedrę lubelską oraz kościół Dominikanów, a także, należącą do zespołu zabudowań zamkowych, kaplicę św. Trójcy. Przepiękne zabytkowe kościoły znajdują się w Kazimierzu Dolnym. Są to: kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Także architektura protestancka jest na Lubelszczyźnie szeroko reprezentowana. Do tego typu budowli należą między innymi: luterański kościół św. Trójcy w Lublinie, Wieża Ariańska w Wojciechowie oraz ruiny zamku kalwińskiego w Piaskach

Jeśli chodzi o budowle zamkowe Lubelszczyzna nie jest terenem bardzo w nie bogatym. Najważniejszym tego typu zabytkiem jest Zamek Królewski w Lublinie, znajdujący się przy Starym Mieście. Ruiny zamku można zwiedzić w Jakubowicach Murowanych. Ciekawe ruiny zamkowe, pochodzące z XIV wieku, znajdują się w Kazimierzu Dolnym.