Zamek w Bolkowie - zamek na wzgórzu

Zamek w Bolkowie zbudowany został na wysokiej górze, zwanej Zamkowym Wzgórzem, mającej wysokość 396m. n.p.m. Góra umiejscowiona jest po prawej stronie rzeki Nysa Szalona i zakończona jest ostrym urwiskiem znajdującym się tuż nad jej wodami. Brzeg rzeki znajduje się aż o 90 metrów pod szczytem urwiska. Z drugiej strony wzniesienia stok jest łagodny i na tej jego części wybudowane zostało miasto Bolków. Turystów przybywających do tego miejsca zachwyca niezwykłe położenie zamku, o typowo wyżynnym charakterze oraz ogromna przestrzeń jaką całość budowli zajmuje. Budynek obejmuje 7600m kwadratowych wzniesienia.

Zamek Bolków zbudowany został pierwotnie przez Bolesława Łysego. Znacznej rozbudowy budynku dokonali jednak książęta świdnicko-jaworscy: Bolko I, Bernard i Bolko II. Bolko I jako twórca sudeckiego pasma obronnego, wykorzystał znakomite położenie Zamku Bolków i za jego rządów zamek stał się jednym z głównych ogniw tego systemu. Jednym z ciekawszych elementów architektonicznych, dodających całej budowli niezwykle interesujący wygląd, jest główna wieża twierdzy, zbudowana nietypowo na planie kropli wody.

Zamek w Bolkowie został następnie przebudowany na styl renesansowy. Dokonał tego Jakub Parra. Do dawnej bryły zamku dodał on zdobioną w sposób sgraffitowy attykę. W 1646 roku, w czasie wojen szwedzkich, twierdza została zdobyta i zniszczona. Zniszczenia Zamku Bolków dokończył piorun, powodujący pożar niemal całego budynku w 1720 roku. W 1810 roku zamek przeszedł w ręce pruskie. Dopiero na początku XX wieku zamek zaczęto odbudowywać i po niedługim czasie otwarto go dla zwiedzających.

Do dnia dzisiejszego z monumentalne budowli zostało niewiele. I ta jednak nieduża część skutecznie przyciąga turystów. Dziś podziwiać możemy pozostałości starej konstrukcji w postaci fragmentu attyki, bastionów, wieżę z lochem głodowym, a także część pomieszczeń, należących do głównej części zamku. W tych pomieszczeniach zorganizowane jest obecnie niewielkie muzeum o profilu historycznym.

Zamek w Bolkowie kryje tajemnicę legendy opowiadającej o błaźnie bezlitośnie straconym na dziedzińcu zamku za nieumyślne spowodowanie śmierci kilkuletniego książęcego syna.