Świdnica - miasto z historią

Świdnica to jedno z największych i najważniejszych miast na Dolnym Śląsku. Jej wielowiekowa historia sprawia, iż jest również miastem, które z pewnością warto zwiedzić. Miejscowość ta została założona już w 990 roku, prawa miejskie otrzymała w roku 1267. W czasach najdawniejszych Świdnica była stolicą Księstwa świdnicko-jaworskiego, a także znanym ośrodkiem kultury i rzemiosła.

Najcenniejszym kompleksem zabytkowym Świdnicy jest jej Stare Miasto. Stanowi ono jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w Polsce. Niestety historia nie obeszła się ulgowo również z tym miastem, czego skutki widać do dnia dzisiejszego. Świdnicy udało się bez szwanku przetrwać przez burzliwy czas II wojny światowej. Dopiero czasy powojenne, które charakteryzowała niechęć do wszystkiego, co niemieckie, spowodowały zniszczenia świdnickich zabytków. W czasach socjalizmu zburzono wschodni fragment Starego Miasta, a na jego miejsce postawiono szare budynki mieszkalne. W skutek rozbiórek prowadzonych na rynku w 1967 roku zawaliła się wieża ratuszowa, która nigdy nie została odbudowana. Od kilku lat świdnicka starówka przechodzi działania renowacyjne, dzięki którym władze miasta starają się przywrócić ją do dawnej świetności.

Wśród licznych zachowanych zabytków starej części Świdnicy należy wymienić przede wszystkim budynki sakralne. Katedra św. Stanisława i św. Wacława wyróżnia się wieżą o wysokości 103 metrów. Zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest natomiast Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy. Cennymi budowlami zabytkowymi są również umiejscowione na rynku oraz w przyległych do niego ulicach, kamienice mieszczańskie. Na rynku świdnickim podziwiać można także kolekcję barokowych rzeźb. W środku Starego Miasta znajduje się Ratusz Miejski wraz z blokiem śródrynkowym z Salą Rajców i Siedzibą Muzeum Dawnego Kupiectwa. W Świdnicy nie można również nie obejrzeć średniowiecznych fortyfikacji oraz pozostałości po twierdzy Fryderyka Wielkiego, w której zorganizowano Muzeum Broni. Ponieważ Świdnica przez wiele lat pozostawała ważnym ośrodkiem przemysłowym i gospodarczym, w mieście można podziwiać również zabytki techniki i architektury przemysłowej.