Góra Ślęża

Ślęża to najwyższy szczyt masywu górskiego zwanego Masywem Ślęży. Wysokość szczytu wynosi 718 metrów n.p.m. Góra ta jest wyjątkowym zjawiskiem geologicznym, o czym świadczyć może znalezienie się jej na liście Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów Polskich. Przez wielu Ślęża nazywana jest Polskim Olimpem. Wyróżnienie to jest uzasadnione przez jej imponujący wygląd, charakterystyczny, oryginalny klimat panujący na jej szczycie, a także znaczną względną wysokość góry, wynoszącą około 500 metrów n.p.m.

Góra Ślęża zbudowana jest z granitów i gabra. Głównie one tworzą szczyt Ślęży oraz południowe i wschodnie stoki góry. Radunia oraz wzgórza położone na wschód i zachód od tego szczytu znajdują się skały serpentynitowe. Natomiast amfibolity występują na wzgórzach Wieżycy i Godnicy, czyli szczytów położonych na północ od głównego szczytu Ślęży.

Ślęża jest górą odwiedzaną w dużym stopniu przez mieszkańców dużych miast położonych w bliskiej okolicy od szczytu. Takie weekendowe wyprawy i bliskie spotkania z przyrodą oraz aktywne spędzanie czasu podczas spacerów jest tutaj bardzo popularne. Najczęściej można więc tutaj spotkać mieszkańców Wrocławia, Świdnicy oraz Dzierżoniowa przyjeżdżających na weekendowe lub świąteczne odpoczynki. Nie mniej licznie przybywają w okolice Ślęży turyści z różnych stron Polski, zatrzymując się na kilka dni aby zwiedzić okoliczne atrakcje turystyczne.

Dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek po górach przygotowanych jest tutaj wiele ścieżek i szlaków turystycznych. Również osoby lubiące przemierzać góry na rowerze znajdą na Masywie Ślęży szlaki przeznaczone i przygotowane specjalnie dla nich. Podczas spacerowania można zapoznać się z archeologią tego jakże ciekawego terenu, można bowiem przejść jedną z dwóch tras archeologicznych, oznaczonych ślężańskim niedźwiedziem.

Na szczycie góry znajduje się Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego oraz kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Można tu również zobaczyć pozostałości zamku oraz wejść na dwunastometrową wieżę widokową. Z wieży podziwiać można krajobraz Niziny Śląskiej wraz z znajdującym się w pobliżu Jeziorem Mietkowskim. Z łatwością dostrzec można zabudowania miasta Wrocławia oraz bardziej odległe Sudety. U stóp góry Ślęży położone jest typowo turystyczne miasteczko Sobótka.