Twierdza Kłodzko wielka atrakcja Ziemi Kłodzkiej

Kłodzko jest głównym miastem krainy historycznej, nazwanej ziemią kłodzką. Miejscowość ta położona jest w Kotlinie Kłodzkiej, nad jedną z ważniejszych rzek tej krainy Nysą Kłodzką. Tym z czego najbardziej słynie owo miasteczko i co najskuteczniej przyciąga turystów do zwiedzenia go, jest Twierdza Kłodzko. Zanim zdecyduje się, by odwiedzić to miejsce warto zapoznać się, choćby po krótce z jej historią i wyjątkowym znaczeniem dla miasta i okolic.

Twierdza zbudowana została w okresie XVII i XVIII wieku i w okresie nowożytności oraz w wiekach XIX i XX stanowiła bardzo znaczący element obronny niemal w każdej wojnie prowadzonej przez nasz kraj. Do tej pory Twierdza Kłodzko zachowała się w bardzo dobrym, jak na swoje lata, stanie, co stanowi o jej wysokiej atrakcyjności dla turystów.

Cała budowla wojenna zajmuje obszar aż 30 hektarów, która podzielona jest na poszczególne sektory, zapoznanie się z nimi ułatwia poruszanie się po kompleksie. Twierdza Kłodzka składa się więc z: twierdzy głównej, fortu posiłkowego nazywanego Owczą Górą, miejskich obwarowań, które w części zachowały się do dzisiejszych czasów, a także umocnień polowych, znajdujących poza obrębem starego miasta kłodzkiego.

Obecnie Twierdza Kłodzko jest jedną z najchętniej zwiedzanych atrakcji turystycznych leżących na terenie ziemi kłodzkiej. Zważywszy na to jak znakomicie jest ona przygotowana na przyjęcie gości oraz jak wiele niezapomnianych przygód można podczas jej zwiedzania doświadczyć, nie można się temu dziwić. Twierdza Kłodzko udostępniona jest dla turystów, co ciekawe zwiedzić można również liczącą sobie około 1 kilometra długości trasę podziemną. Twierdza wciąż jest odnawiana i przechodzi renowacje.

Ciekawostką jest istnienie w ramach działań w Twierdzy Kłodzko grupy rekonstrukcyjnej. Jest to grupa do której należy 47 żołnierzy regimentu piechoty pruskiej, których stroje oraz uzbrojenie są rekonstrukcją pochodzących z roku 1806. Od 2006 roku w Kłodzku odbywają się Dni Twierdzy Kłodzko, w czasie których rekonstruowana jest bitwa z okresu wojen napoleońskich, z udziałem wyżej wymienionych żołnierzy. W czasie tej imprezy można również dokonać zakupów na Jarmarku Fortecznym, stylistyką nawiązującym do czasów nowożytnych. Organizowane są również imprezy towarzyszące takie jak Noc w Muzeum, koncerty nazwane RockBastion oraz Kino pod Gwiazdami, przyciągające do Kłodzka jeszcze więcej gości.