Świątynia Wang w Karpaczu
fot. Pawel Bulejak/Shutterstock

Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

Chciałbyś z bliska poznać Dolny Śląsk? W takiej sytuacji przede wszystkim powinieneś na dobry początek wziąć pod uwagę poznanie kilku najciekawszych miast. Nie ma co ukrywać, iż miastem które jest w stanie zatrzymać nas na dłużej jest Wrocław. Stolica województwa dolnośląskiego jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Bardzo często ludzie, którzy robią sobie wycieczki po Europie, np. za pośrednictwem pociągu, zajeżdżają właśnie do Wrocławia - to doskonale pokazuje, że w Polsce nie liczą się tylko Kraków i Warszawa. Jednakże na Dolnym Śląsku nie tylko Wrocław jest interesującym miejscem do spędzenie urlopu czy kilku chwil wytchnienia. Piękne jest Kłodzko, szczególnie warta zobaczenie jest Twierdza Kłodzko. W Kłodzku jest więcej interesujących miejsc, generalnie całe centrum jest jednym wielkim zabytkiem - nie jest to często spotykane, gdyż wiele polskich zabytków zostało zniszczone podczas II wojny światowej. To sprawia, że można całymi godzinami spacerować po tej miejscowości, oglądając pozostałości historii i nie nudzić się.

Interesująca jest również Świdnica, Jelenia Góra, a nawet Wałbrzych. Chociaż często słychać o Wałbrzychu w negatywnym świetle, to jednak nie gospodarcze sprawy przyciągają turystów do tych miejscowości. Zamek Książ - słynny wałbrzyski zamek, jest znany na całym świecie. Nie tylko turyści i mieszkańcy doceniają jego urok, w jego plenerach kręcono wiele filmów i seriali.

Na terenie województwa dolnośląskiego znajdują się:

  • 2 parki narodowe,
  • 67 rezerwatów przyrody,
  • 12 parków krajobrazowych,
  • 20 obszarów chronionego krajobrazu,
  • 3100 pomników przyrody,
  • 114 użytków ekologicznych,
  • 15 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.

Czy może być lepsza rekomendacja dla osób, które stronią od miast bądź po prostu lubią zwiedzać miasta, ale także uwielbiają przebywać wśród przyrody? Dolny Śląsk jest również fantastycznym miejscem dla miłośników zamków. Zamek Książ czy Zamek Grodno pokazują, że kiedyś ludzie też potrafili stawiać fantastyczne budowle. Nie można również nie wspomnieć o chociażby miejscowości Złoty Stok, w której mieści się Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. To wyjątkowo urokliwe miasteczko, którego walory trudno przecenić, ponadto zez względu na bliskość granicy z Czechami może posłużyć jako idealna baza wypadowa na dalsze wycieczki.

Turyści, którzy uwielbiają chodzenie po górach, ale raczej wolą niższe szczyty, nie powinni narzekać na to, w jaki sposób matka natura obdarzyła Dolny Śląsk górami. Chyba najlepszą miejscowością, po prostu wprost stworzoną do górskich wycieczek jest Karpacz. Samo miasto jest całkiem ciekawe i ładne, a na dodatek wokół niego jest bardzo wiele miejsc, które powinny przypaść do gustu dla nas wszystkich. Jak więc widzimy, zwiedzanie Dolnego Śląsku nie jest czymś, co może zająć nam krótki czas. Powinniśmy przygotować się na to, że jeżeli chcemy zobaczyć wszystko co piękne w tej części Polski, powinniśmy tak naprawdę mieszkać na Dolnym Śląsku przez przynajmniej rok - i poświęcić ten czas wyłącznie na zwiedzanie Dolnego Śląska.