Szczeliniec Wielki w Kotlinie Kłodzkiej
fot. szlaki24.pl

Najpiękniejsze miejsca Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka jest krainą geograficzną stanowiącą najrozleglejsze obniżenie w Sudetach Środkowych. Umiejscowienie u podnóża gór, znajdujących się z każdej strony, powoduje iż Kotlina Kłodzka stanowi zupełnie niezwykły mikroklimat, o charakterystycznych walorach przyrodniczych i klimatycznych. Kotlina Kłodzka otoczona jest przez Góry Stołowe, stanowiące jedyne w Polsce góry płytowe, Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie oraz Masyw Śnieżnika. Historycznie Kotlina Kłodzka wraz z otaczającymi ją górami nazywana jest ziemią kłodzką. Turystycznie natomiast jest to jedno z wielu wyjątkowo ciekawych miejsc w Polsce, które z łatwością przyciągają ogromne ilości turystów.

Atrakcyjność turystyczna Kotliny Kłodzkiej wzmożona jest przez bardzo bogatą sieć wodną, która w historii tego regionu odegrała niezwykle ważną rolę. Przez sam środek Kotliny przepływa Nysa Kłodzka. Do rzeki tej wpływają jeszcze dwie większe rzeki: Biała Lądecka oraz Ścinawka, jak również niezliczona ilość niewielkich źródełek i strumyków. Istnienie tak bogatej i urozmaiconej sieci wodnej skłoniło ludzi do utworzenia licznych uzdrowisk, cieszących się ogromną popularnością. Bogate w naturalne minerały wody, sprzedawane w pijalniach, posiadają niezwykłe walory uzdrawiające oraz dodające sił witalnych. Spośród najsłynniejszych uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej wymienić należy: Polanicę-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój oraz Kudowę-Zdrój.

Różnorodność klimatu, walorów przyrodniczych, geologicznych oraz kulturowych wyszczególniona została poprzez podział Kotliny Kłodzkiej na mikroregiony. Należą do nich: Kotlina Kłodzka właściwa, Wzgórza Rogówki, Wysoczyzna Łomnicy, znajdująca się w południowo-zachodniej części Kotliny, Obniżenie Bystrzycy Kłodzkiej, Wysoczyzna Idzikowa oraz Wysoczyzna Międzylesia.

Najważniejszym miastem, od którego pochodzi również nazwa Kotliny Kłodzkiej, jest Kłodzko. Już w X wieku w miejscu tym znajdował się gród warowny. W wieku XIII Kłodzko otrzymało prawa miejskie, a w XV stanowiło jeden z głównych ośrodków rzemieślniczo-handlowych na ważnym szlaku handlowym. W mieście podziwiać można wiele atrakcyjnych budynków, będących świadectwem różnych epok. Jest tutaj późnogotycka bazylika, pochodząca z przełomu XV i XVI wieku, budynek kolegium jezuickiego, wybudowane w XVIII wieku na styl barokowy, pozostałości średniowiecznych murów miejskich oraz położona na wzgórzu nad miastem XVII-wieczna Twierdza Kłodzko.