Bolesławiec, ratusz
fot. By Enzo83 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Atrakcyjny Bolesławiec

Bolesławiec jest niewielkim miastem położonym na terenie Dolnego Śląska, niedaleko od granicy niemieckiej a także czeskiej. Jego położenie jest korzystne pod wieloma względami, m.in., goście ze stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia, kiedy znudzi im się zgiełk wielkiego miasta, łatwo mogą się tutaj dostać, kierując się na autostradę A4, w stronę granicy polsko – niemieckiej, i w niecałą godzinę znajdą się w tym atrakcyjnym miasteczku. Podobnie turyści ze strony zachodniej, a nawet zza granicy polsko – niemieckiej są częstymi gośćmi.

Szczególnie Niemcy upodobali sobie atrakcyjny Bolesławiec, głównie ze względu na wspomnienia z młodzieńczych lat lub opowieści rodzinnych łączących ich z tym miastem. Lecz nie tylko sentyment przyciąga tutaj turystów, a przede wszystkim moc atrakcyjnych miejsc, które można obejrzeć oraz imprez, które na stałe wpisały się w historię miasta. Dla osób lubiących rozrywkę, tłumy ludzi, śmiech, zabawę, dobre jedzenie, świetne granie oraz mnóstwo innych atrakcyjnych rzeczy, polecamy coroczne bolesławieckie imprezy, które tłumnie odwiedzają goście z całej Polski, a także z Niemiec, Czech, Białorusi, Litwy oraz innych państw.

Najważniejszym i odbijającym się szerokim echem na świecie świętem jest Bolesławieckie Święto Ceramiki. W tym roku odbyło się ono po raz osiemnasty. Przez pięć dni ceramicznego szaleństwa można było doświadczyć moc atrakcji: szereg warsztatów, podczas których można było pod okiem ekspertów ulepić sobie wszelkiego rodzaju naczynia. Dla ludzi o mocnych nerwach wielką atrakcją okazały się walki Wikingów. Każdy chętny mógł przeobrazić się w tę postać i spróbować swoich sił z mieczem w ręku. Dla najmłodszych przygotowano tyle atrakcji, że trudno było skorzystać ze wszystkich, więc o kolejnych dniach pełnych nudy nie było mowy. Każdy młody artysta mógł pokolorować sobie biskwity, przeżyć spotkanie bliskiego stopnia z gliną rzucając nią do celu czy tocząc naczynia na kole garncarskim. Dla najodważniejszych i lubiących paplać się w różnych maziach przygotowano ogromne ilości gliny, którą ludzie pokrywali całe swe ciało przeobrażając się w glinoludów. Uwieńczeniem tych zmagań był pochód glinoludów, który każdego roku zaskakuje swą atrakcyjnością wszystkich gości i uczestników Święta Ceramiki.

Podczas święta można było obkupić się ceramiką, objeść się pajdą ze smalcem, nasłuchać się wszelkiego rodzaju muzyki na licznych koncertach, naoglądać różnych pokazów, wystąpień a na koniec podziwiać na tle nocnego nieba niezwykły pokaz sztucznych ogni.

Oprócz Święta Ceramiki w coroczny plan imprez wpisały się Dni Bolesławca, na które zapraszane są znane i popularne osoby oraz zespoły, m. in. „Kult’”, „Raz Dwa Trzy”, „Majka Jeżowska”, „Sumptuastic” i inne. Kolejną muzyczną rozrywką, szczególnie dla miłośników bluesa, jest festiwal „Blues nad Bobrem”. Jest to cykl warsztatów, podczas których każdy może doskonalić się, pod okiem najlepszych artystów polskiej sceny muzycznej, w grze na różnych instrumentach, takich jak gitara elektryczna, akustyczna, basowa, harmonijka ustna, klawisze, perkusja czy saksofon.

To, co może przyciągnąć do Bolesławca, to również nieodparty urok samego miasta. Piękny Rynek, dużo zieleni, niepowtarzalny i najdłuższy w Polsce, a także w całej Europie wiadukt kolejowy wykonany w całości z kamienia, nagrodzone w Konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń miejską Planty Miejskie, które kuszą swym nieodpartym urokiem i zapraszają do długich spacerów wokół miasta.

Bolesławiec tchnie historią. Na każdym kroku spotkać można historyczne zabytki przenoszące nas w dawne czasy:

  • Ratusz Miejski,
  • mury obronne,
  • pomnik feldmarszałka M.I.Kutuzowa,
  • Muzeum Ceramiki,
  • Muzeum Kutuzowa,
  • budynek „Odeonu”,
  • Teatr,
  • kamienice rynkowe,
  • kościoły, m.in. Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła.

Atrakcyjny Bolesławiec jest na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba sięgać głęboko do kieszeni, by spędzić tu miłe chwile. Jeśli ktoś planuje zostać tu na dłużej, baza noclegowa oferuje szeroki wachlarz usług w tym zakresie. A ponieważ miasto znajduje się niedaleko niemieckiej granicy, możliwości językowe mieszkańców są szerokie, dzięki czemu nasi szczególnie zachodni sąsiedzi nie będą musieli przyjeżdżać do miasta z „Mini rozmówkami w języku polskim”, za to poczują się komfortowo i profesjonalnie korzystając z atrakcji Bolesławca.