Łagów Lubuski - Jezioro Łagowskie i Jezioro Trześniowskie
fot. fot. Bartosz Zakrzewski/Shutterstock

Ziemia Lubuska

Ziemia Lubuska jest krainą historyczną położoną na terytorium Polski oraz Niemiec. Tereny te często bywają zielonymi płucami Polski, z powodu tego, że jest to najbardziej zalesiony region naszego kraju. Lasy przyciągają głównie amatorów wędrówek po lesie oraz grzybiarzy, gdyż w okresie jesiennym panuje tutaj wysyp grzybów. Wartym odnotowania faktem jest, że w odległości około 3 kilometrów na wschód od miejscowości Zabór znajduje się najgrubszy w naszym kraju dąb szypułkowy Napoleon.

Największym miastem tego regionu jest Gorzów Wielkopolski położony w północnej części województwa lubuskiego. Mimo iż miasto nie należy do największych w naszym kraju, gdyż liczy sobie około 125 tysięcy mieszkańców, to posiada transport tramwajowy. Mieszkańcy miasta uważają to jako symbol i dla niektórych stanowi to wyższość ich miasta w stosunku do Zielonej Góry, która nie posiada linii tramwajowych. Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia dla każdego turysty jest Rynek Starego Miasta. Możemy tutaj oglądać urokliwie piękne zabytkowe kamieniczki.

Zielona Góra jest niewiele mniejszym miastem od jej północnego konkurenta, czyli Gorzowa Wielkopolskiego. Liczy sobie mniej więcej 117 tysięcy obywateli. Miasto to jest znane przede wszystkim z uprawy winorośli, która jest tutaj możliwa dzięki unikalnemu mikroklimatowi. Innym znanym akcentem Zielonej Góry jest Festiwal Piosenki Rosyjskiej przemianowany w 1990 roku z dawnej nazwy - Festiwal Piosenki Radzieckiej. W południowo-zachodniej części miasta znajdują się Wzgórza Piastowskie będące celem letnich spacerów mieszkańców miasta oraz turystów. Zimą natomiast miejsce to zamienia się w arenę sportów zimowych. Polecamy odwiedzić Palmiarnię Zielonogórską, w której obejrzeć będziemy w stanie wiele naprawdę interesujących okazów roślin oraz zwierząt z różnych zakątków świata. Poza tym za opłatą organizowane są tutaj różnego typu imprezy: od urodzin, przez studniówki, a kończąc nawet na weselach. Z powodu ciągle rosnącej plamy daktylowej szklarnia, w której znajduje się roślina co jakiś czas musi być podwyższana.

Żary to niemal 40-sto tysięczna miejscowość położona na południowo zachodnim krańcu województwa lubuskiego. Ukształtowanie terenu miasta jest bardzo zróżnicowane i dzięki temu regiony podmiejskie są idealne dla amatorów sportów ekstremalnych. Ciekawostką jest, że na obszarze miasta znajduje się lodowisko co rzadko się zdarza w miastach o takiej wielkości. W centrum miasta umiejscowiony jest ratusz pochodzący z okresu między XIV a XV wiekiem. Na południowych krańcach miasta położony jest Zielony Las, który jest bardzo chętnie wybieranym przez mieszkańców miasta miejscem gdzie relaksują się z dala od miejskiego zgiełku. Z wzniesień żarskich przy ładnej pogodzie będziemy w stanie zobaczyć malownicze Karkonosze.

Żagań jest zlokalizowany w niedalekiej odległości od Żar. Miasto położone jest nad rzeką Bóbr i liczy sobie około 26 tysięcy mieszkańców. Głównym zabytkiem jest Pałac Lobkowitzów położony przy ulicy Szprotawskiej 4 nad brzegiem Bobru. Otoczony jest przez bardzo piękny park krajobrazowy. Ciekawym obiektem jest dworzec kolejowy pochodzący z z pierwszej połowy XIX wieku. Pierwszy pociąg przyjechał z Głogowa i po raz pierwszy przejechał przez stację 26 lipca 1846 roku. Budynek zafascynuje przede wszystkim swoją interesującą architekturą. Wieża widokowa znajdująca się nad kościołem Trójcy Świętej jest ciekawym miejscem do obserwacji miasta oraz jego okolic.

Ziemia Lubuska może się pochwalić sporą liczbą jezior otoczonych przez lasy, co z lotu ptaka wygląda jakbyśmy się znajdowali w brazylijskiej puszczy amazońskiej, a nie w Polsce. Tutejsze jeziora są celem wielu wędkarzy z racji ich zasobności w wiele gatunków ryb. Można tutaj również spotkać wielu amatorów pływania łódką, lub kajakiem. Niektórzy wędrują po tutejszych lasach w poszukiwaniu unikalnych gatunków roślin oraz dzikich zwierząt.