Zielona Góra otwarta dla turystów

Zielona Góra jest miastem i gminą w zachodniej części Polski. Jest stolicą Ziemi Lubuskiej, mimo iż od wielu lat trwa spór czy to miano nie powinno należeć się Gorzowowi Wielkopolskiemu. Obie miejscowości stoją na podobnym poziomie gospodarczym i ekonomicznym. Jednakże Zielona Góra wciąż znacznie przewyższa Gorzów Wielkopolski pod względem walorów turystycznych.

Zielona Góra jest miejscowością niezmiernie ciekawie położoną. Do tego należy zaznaczyć, iż położenie to i wiążące się z nim wyjątkowe walory tego miejsca są znakomicie wykorzystywane przez lokalne władze. Efektem tych działań jest niezmiernie ciekawy przyrodniczo, turystycznie i kulturowo region, który swym pięknem przyciąga spore rzesze turystów. Co ciekawego można więc zobaczyć w Zielonej Górze? Czego nie wolno przegapić i dlaczego zawsze warto wracać w te regiony naszego kraju?

Miasto Zielona Góra zachęca swoich gości do skorzystania z możliwości jakie dają wartości kulturowe oraz przyrodnicze tego miejsca. Głównym miejscem przyciągającym turystów miejskich jest przepiękny, malowniczy Stary Rynek w Zielonej Górze. Podziwiać można tutaj szereg ciekawych architektonicznie kamieniczek, wykończonych w większości na styl neoklasycystyczny. Niektóre z tych budowli zostały obecnie zaadaptowane na kawiarnie, restauracje oraz hotele, które wspólnie z nowożytnych charakterem budynków tworzą niezapomnianą atmosferę tego miejsca. Na Starym Rynku znajduje się również ratusz miejski. W pierwotnym założeniu miał być on zbudowany na styl gotycki. W trakcie jednak nastąpiły zmiany w planie architektonicznym, w związku z czym powstał neoklasycystyczny budynek. Obecnie podziwiać możemy ratusz poddany odnowie w XIX wieku. W Zielonej Górze znajdują się również inne niezmiernie ciekawe budowle, warte zwiedzenia. Należą do nich: kościół Św. Jadwigi z XV wieku, zbudowany w stylu późnogotyckim, poewangelicki kościół z XVIII wieku, a także fragmenty murów miejskich wraz z basztą Przy Łaźni pochodzące z XV wieku. Aby zapoznać się z dziejami regionu lubuskiego warto udać się do Muzeum Ziemi Lubuskiej, znajdującego się przy alei Niepodległości.

Zielona Góra zachęca również do aktywnego wypoczynku na jej terenie. W tym celu utworzono kilka mniej lub bardziej trudnych tras turystycznych, które swój początek mają właśnie w Zielonej Górze. Również rowerzyści znajdą tutaj coś dla siebie, korzystając z jednej z dwóch szlaków rowerowych.