Wodne atrakcje Ziemi Lubuskiej - Lubuski Szlak Wodny

Ziemia Lubuska znajduje się w zachodniej części Polski, na obszarze Środkowego Nadodrza. Ziemia ta znajduje się na terenie tak zwanej krainy dwustu jezior. Tym co najbardziej przyciąga turystów od odwiedzenia właśnie tego regionu naszego kraju są nieprzeciętne walory przyrodnicze tego miejsca. Warto zwrócić uwagę na to, iż Ziemia Lubuska jest wyjątkowo obficie zalesionym terenem. Kompleksy leśne pokrywają 50 procent tej ziemi. Nie trzeba wspominać z jak bujną fauną i florą musi się to wiązać oraz jak wiele miejsc ciekawych przyrodniczo i przygotowanych turystycznie można w tym regionie Polski zobaczyć.

Szczególnym walorem Ziemi Lubuskiej jest istnienie na jej terenie wielu rzek, które z powodzeniem wykorzystywane są przez ludzi do rozmaitych celów. Najbardziej popularnym jest tworzenie szlaków pieszych z miejscami widokowymi, dzięki którym można podziwiać piękno natury i zatrzymać się na chwilę, aby naszej uwadze nie umknęło nic szczególnie wyjątkowego. Innym, niezmiernie popularnym sposobem wykorzystania rzek przepływających przez Ziemię Lubuską, jest tworzenie szlaków wodnych, po których następnie odbywają się spływy kajakowe.

Ziemia Lubuska jest niezmiernie bogata w rzeki nadające się znakomicie do tworzenia szlaków wodnych. Są one zorganizowane na takich rzekach jak: Obra, Myśla, Brzeźnica, Postomia, Mięrzecka Struga, Lubsza, Drawa. Istnieje także kilka rzek niewielkich, na których odbycie się spływów uzależnione jest od poziomu wody w korycie. Należą do nich: Pliszka, Ilanka, Kaplica. Na terenie Ziemi Lubuskiej znajduje się także rzeka Bóbr, na której zorganizowana trasa jest szczególnie trudna. Występują na niej niebezpieczne wystające z wody kamienie, które z łatwością mogą zniszczyć kajak. Na trasie rzeki Bóbr konieczne jest więc dodatkowe wzmocnienie kajaków.

Bez wątpienia najsłynniejszym szlakiem spływowym w tym regionie jest Lubuski Szlak Wodny. Trasa tego wybitnie ciekawego szlaku mierzy sobie długość aż 220 kilometrów, co sprawia, że ochotnicy którzy zdecydują się na dokonanie tego wyczynu, otrzymają możliwość przeżycia niezapomnianej i długotrwałej przygody. Lubuski Szlak Wodny przebiega kilkoma rzekami przepływającymi przez teren Ziemi Lubuskiej. Są to w pierwszym etapie szlaku: Obrzyca, Obra i Warta. Następnie trasa wiedzie od jeziora Wilcze przez Kargową, Zbąszyn, Trzciel, Międzyrzecz, Bledzew, Skwierzynę, Santok, aby ostatecznie zakończyć się w Gorzowie Wlkp.