Zabytki Ziemi Lubuskiej

Polska wypełniona jest po brzegi ciekawymi miejscami, wartymi zwiedzenia i głębszego zapoznania się. Nie rzadko nie doceniając walorów naszej przyrody, architektury, krajobrazów, szukamy przygód wyjeżdżając poza granice naszego państwa. Aby uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy zapoznajmy się najpierw co oferuje nam polska ziemia. Zauważymy wtedy jak jest bogata, a jaj największym atutem jest naturalność i świeżość.

Jednym z takich niezwykłych regionów, które warto odwiedzić choć raz w życiu jest Ziemia Lubuska. Jest to teren znany i ceniony przede wszystkim dzięki swoim niezwykłym walorom przyrodniczym: rzekom, na których odbywają się spływy kajakowe, jeziorom, położonym wśród bujnych nie zniszczonych przez rękę ludzką lasów, a także niezwykłej faunie i florze, niespotykanej nigdzie indziej.

Warte opisania są jednak również zabytki znajdujące się na terenie Ziemi Lubuskiej, a jest ich niezmiernie dużo. Miłośnicy architektury wielu epok historycznych znajdą tutaj dla siebie wyjątkowo ciekawe do obejrzenia miejsca, o których warto również coś wiedzieć.

Jednym z wyjątkowo ciekawych miast znajdujących się na Ziemi Lubuskiej jest Łagów Lubuski. Miejsce to było niegdyś siedzibą komandorii joannitów, dziś jest natomiast znanym ośrodkiem wypoczynkowym z ciekawą historią. Można tu obejrzeć gotycko-barokowy zamek zakonny z XIV wieku z obwarowaniami z XV wieku oraz wieżą widokową. W Łagowie zachowały się również fragmenty murów miejskich z Bramą Polską z XV wieku oraz Bramą Marchijską z XVI wieku.

Innym miastem bogatym w różnego rodzaju zabytki jest Międzyrzecz. Było to miejsce znaczące pod względem obronnym dla Ziemi Lubuskiej w historii naszego kraju. Można tam zwiedzić ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku, znajdujące się w widłach rzek Obry i Paklicy. W samym mieście zachowała się natomiast basteja z 1564 roku oraz część budynków mieszkalnych zbudowanych w stylu gotyckim.

Warto odwiedzić również Gościkowo, które jest starą osadą, w którym w roku 1230 powstał cysterski klasztor. Dzięki temu dziś możemy podziwiać gotycki kościół, który w 1722 roku przebudowano na barokowy, z bogatym wyposażeniem oraz ołtarzem z 1739 roku. Zabytki związane z klasztorem znajdują się w muzeum, powstałego na miejsce klasztoru seminarium duchownego.

Ziemia Lubuska jest niezwykle bogata w pozostałości naszej historii. Odwiedzając ją nie można również ominąć takich miast jak: Świebodzin, Lubniewice, Sanok oraz oczywiście stolica regionu Zielona Góra.