Kaszuby - jezioro Wdzydze
fot. gkrphoto/Shutterstock

Kaszuby - podróż w poszukiwaniu kaszubskich klimatów

Jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem kulturowym regionów Polski, są Kaszuby. Jest to teren należący do Pomorza Środkowego, ale jednak tak bardzo odrębny, że nie sposób nie poświęcić mu odrębnego czasu. Wyjazd na Kaszuby to nie tylko zwiedzanie niezwykle ciekawych zabytków podziwianie bujnych lasów i piękna jezior. Kaszuby to przede wszystkim zapoznanie się z niezwykle ciekawą i wciąż żywą kulturą ludzi zamieszkujących ten teren naszego kraju.

Kaszuby są przede wszystkim krainą ukształtowaną historycznie, a nie geograficznie. Jest to teren zamieszkiwany przez, niezwykle ceniącą swoją odrębność, zachodniosłowiańską grupę etniczną. Kaszubi mogą poszczycić się własnym językiem, ale również całą kulturą ludową, która dzięki kultywowaniu przez wiele lat w środowisku chłopskim przetrwała do dnia dzisiejszego. Elementy, które najszybciej rzucają się w oczy turyście kaszubska gwara, własne, charakterystyczne piśmiennictwo, barwny folklor i specyficzne przywiązanie kaszubskiej ludności do katolicyzmu. Tak szeroko rozwijająca się kultura regionu kaszubskiego znajduje swoje odzwierciedlenie w bogatej architekturze, budownictwie oraz sztuce tego regionu.

Ziemia kaszubska posiada kilka niezwykle ciekawych ośrodków miejskich, które warte są zwiedzenia. W miejscowości Wdzydze znajduje się na przykład Kaszubski Park Etnograficzny, w którym obejrzeć oryginalne budownictwo wsi kaszubskiej kociewskiej od XVIII do XX wieku. W Parku Etnograficznym zgromadzono ponad 40 obiektów, w tym 8 zagród, dwa wiatraki oraz kościół, przeniesiony z miejscowości Swornegacie. Wyjątkowo ciekawymi miejscowościami, których obejrzenia nie wolno przegapić są Kartuzy, Będomin, Bytów oraz Wejherowo.

Zwiedzając Kaszuby nie trudno natrafić na jeden z cmentarzysk, których powstanie przypisuje się Gotom, mieszkańcom tych terenów sprzed 2500 lat. Cmentarzyska posiadają najrozmaitsze formy, mogą być to kurhany, groby skrzynkowe lub kręgi grobowe. Najsłynniejsze z tych cmentarzysk znajduje się w Węsiorach, nad Jeziorem Długim. Są to cztery kamienne kręgi, w których odnaleziono 20 kurhanów. W pobliskiej wsi Odry znajduje się 10 kamiennych kręgów i 20 kurhanów.

Kaszuby to również znakomite miejsce na wypoczynek urlopowy. Region ten jest niezwykle bogaty w przepięknie położone jeziora, wykorzystywane również dla celów turystycznych. Na tych terenach znajduje się wiele niezwykłych okazów przyrodniczych, chronionych poprzez nadanie im praw Rezerwatów Przyrody.