Kaszuby i atrakcje turystyczne województwa pomorskiego

Kaszubskie klimaty i niezwykła kultura tego regionu to największe atrakcje województwa pomorskiego. Kaszuby to kraina niezwykła, którą już dawno zainteresowali się polscy turyści. Województwo pomorskie to również wspaniałe lasy, malownicze jeziora oraz plaże.

O Kaszubach pisano w źródłach historycznych już w XIII wieku. Dziś Kaszubów spotkać można praktycznie na całym obszarze województwa pomorskiego. Spotkać się można z nimi i na Helu, i na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Wycieczka po ziemi kaszubskiej to możliwość spotkania się z dawną architekturą oraz ginącymi zawodami.

Kaszuby to przede wszystkim Wdzydze Kiszewskie. Tej miejscowości pominąć nie można, a to ze względu na tutejszy skansen. To najstarszy park etnograficzny w Polsce, który rozpoczął swą działalność w 1906 roku. Do dnia dzisiejszego jego pracownicy promują wiedzę na temat kaszubskiej kultury oraz sztuki. Można tu oglądać zabytkowe budowle i wiejskie zabudowania z XVIII – XX wieku. Nie brak tu tradycyjnych chałup, są i wiatraki oraz kościół. Znalazły się tu również zabudowania dworskie oraz szkoła, w której do dziś można nauczyć się kaszubskiego alfabetu. Można tu także zobaczyć dawne stroje oraz przedmioty codziennego użytku, zbiór kaszubskich książek i czasopism oraz wyroby artystyczne.

Druga ważna placówka muzealna znajduje się w Kartuzach. To Muzeum Kaszubskie, w którym zgromadzone są cenne eksponaty związane z dawnymi zajęciami: rolnictwem, rybołówstwem oraz rzemiosłem artystycznym. Dużą atrakcją są prezentowane tu ludowe hafty oraz stroje ludowe.

Kolejne ważne muzeum znajduje się w Bytowie, na dawnym zamku krzyżackim. To Muzeum Zachodniokaszubskie, w którym oprócz dawnych wyrobów prezentowane są najnowsze prace kaszubskich artystów. Część wystawy poświęcona jest również dawnym panom tego zamku – Krzyżakom.

W Pucku, kolejnej interesującej miejscowości, można zaś zwiedzić ciekawe Muzeum Ziemi Puckiej. Zgromadzone w nim eksponaty opowiadają zwiedzającym głównie o życiu kaszubskich rybaków w XIX wieku, można się tu również zapoznać z warsztatami pracy dawnych kaszubskich rzemieślników. Po wizycie w Pucku warto odwiedzić miejscowość Nadole, położoną nad Jeziorem Żarnowieckim. Tu największą atrakcją jest zrekonstruowana zagroda gburska – typowa dla dawnych wsi kaszubskich.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje Kaszub. Koniecznie trzeba wybrać się na najwyższy szczyt kaszubski, czyli na Wieżycę, która jest jednocześnie doskonałym punktem widokowym. Pięknie prezentuje się kraina lasów i jezior, zwana Szwajcarią Kaszubską, w której najważniejszą miejscowością jest Kościerzyna. Tu zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, warto zwiedzić również miejscowy skansen kolejowy. Ci, którzy lubią tajemnice i zagadkowe historie, powinni udać się w rejon wsi Więsiory. Tam zachowała się tajemnicza pamiątka po przebywających tu przed wiekami Gotach. To kamienne kręgi, wokół których do dnia dzisiejszego krąży wiele legend.