Kartuzy – miejscowość gdzie nie zapomniano kultury kaszubskiej

Planując wycieczkę po najciekawszych miejscach naszego kraju nie można zapomnieć o jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w regionie kaszubskim, a więc Kartuzach. Jest to miejsce niezwykle urokliwe, ale pod względem architektonicznym znacznie odbiegające od widywanych w innych miejscowościach kaszubskich stylów budownictwa. Powodem takiej odmiany jest zupełnie inna, ale zarazem niezwykle ciekawa historia tego miasta.

Kartuzy, jako miejscowość, zaczęły tworzyć się wokół utworzonego już w 1382 roku klasztoru Kartuzów. Kościół, który powstał w 1403 roku oraz poszczególne jego eremy były fundowane przez mieszkańców gdańska. W latach 1731-1733 kościołem tym zajął się architekt Piotr Lethau, który nawiązując do popularnego w ówczesnych czasach kartezjańskiego stwierdzenia "Pamiętaj o śmierci" ("Memento mori") zaprojektował jego dach w kształcie wieka trumny. Również wyposażenie kościoła jest godne zauważenia. Kościół wygląda na niezwykle bogaty, zdobią go pozłacane naczynia liturgiczne, obrazy, figury. Barokowe wyposażenie uzupełnione jest dodatkowo przez flandryjskie kurdybany. Najbardziej unikalnym miejscem całej świątyni jest ostatni erem, który przez wiele lat używany był jako mieszkanie dla jednego z zakonników. W Kartuzach warto również zwiedzić kościół poewangelicki pod wezwaniem Św. Kazimierza. Kościół ten powstał w latach 1885 - 1887.

Dla głębszego zapoznania się z kulturą kaszubską warto zagościć w Muzeum Kaszubskim im F. Tredera, znajdującego się na ulicy Kościerskiej 1. W muzeum obejrzeć można wiele eksponatów związanych z historią oraz kulturą Kaszubów. Starania o utworzenie muzeum związanego z charakterystyczną kulturą i sztuką ludności kaszubskiej rozpoczęto już przez II wojną światową. Ostatecznie Muzeum Kaszubskie w Kartuzach otwarto 1 maja 1947 roku.

Niezwykle ciekawym miejscem, którego nie sposób jest ominąć zwiedzając Kartuzy, jest galeria "Refektarz". Galeria wystawia malarstwo współczesne, ale również jest organizatorem jednej z największych imprez jazzowych w naszym kraju, która nazywa się "Zaduszki Jazzowe". Warto odwiedzić to miejsce w tym właśnie czasie i skorzystać z możliwości posłuchania najwybitniejszych muzyków jazzowych, pochodzących nie tylko z polski.