Przyroda przepleciona z kulturą we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Naturalna przyroda Kaszub jest tak niezwykła, iż należy chronić ją szczególnymi prawami. Nic więc dziwnego, że na terenie Kaszub znajduje się tak wiele Rezerwatów Przyrody, Pomników Przyrody, a także Park Krajobrazowy.

Wdzydzki Park Krajobrazowy to miejsce, którego nie sposób jest pominąć zwiedzając kaszubskie rejony naszego kraju. Jest to miejsce zupełnie niezwykłe przede wszystkim ze względów przyrodniczych, fauna i flora tych terenów jest bowiem nieprzeciętnie bogata i urozmaicona. Wdzydzki Park Krajobrazowy jest również miejscem otwartym dla turystów, dzięki specjalnie przygotowanym trasom, wzbogaconym o informacje o poszczególnych gatunkach roślin i zwierząt w nim występujących, zwiedzanie go jest prawdziwą przyjemnością połączoną z przyjemną nauką.

Wdzydzki Park Krajobrazowy powstał w 1983 roku. Jego powierzchnia wynosi obecnie 17,832 hektara. Jest to obszar, który obejmuje północną część Borów Tucholskich oraz zespół rynnowych Jezior Wdzydzkich. Zespół jezior uformowany jest w kształcie krzyża. Należą do nich takie jeziora jak: Wdzydze, Jelenie, Radoń, Gołuń. Jezioro Wdzydzkie połączone z Wdą stanowi największe jezioro na Kaszubach i zwane jest Morzem Kaszubskim. Co ciekawe głębokość tego jeziora jest imponująca i wynosi maksymalnie 68 metrów. Dzięki temu znajduje się na szóstym miejscu w Polsce.

Oprócz tego najważniejszego kompleksu jeziornego Wdzydzki Park Krajobrazowy obejmuje jeszcze ponad 160 mniejszych jezior oraz oczek wodnych, niezmiernie malowniczo położonych. Ponad 60 procent całej powierzchni parku stanowią lasy. Dominuje tutaj sosna, na obrzeżach jezior i rzek można natomiast spotkać buki i dęby. Na terenie parku występują także niebywale ciekawe gatunki zwierząt, które stały się wręcz charakterystyczne dla warunków przyrodniczych panujących w tym miejscu. Należą do nich tracz długodzioby oraz troć jeziorowa, zwana wdzydzką.

Poza atrakcjami związanymi z naturalną działalnością przyrody, na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego znaleźć można również wiele pomników tradycji regionalnej oraz historycznej Kaszub. Tradycyjne chaty kaszubskie, krzyże przydrożne lub pokutne, a także całe zagrody gospodarcze rozrzucone są po terenie całego parku. Jednym z ciekawszych wydarzeń, którego współorganizatorem jest również Wdzydzki Park Krajobrazowy, jest coroczny Jarmark Wdzydzki.