Suwalszczyzna polski biegun zimna

Suwalszczyzna jest krainą historyczną położoną w północno-zachodniej Polsce i częściowo także na Litwie. Największym miastem regionu i jego stolicą są Suwałki. Miasto liczy niespełna 70 tysięcy mieszkańców. Przez miejscowość przepływa najdłuższa rzeka regionu Czarna Hańcza. Rzeka spełnia rolę szlaku kajakowego i dzięki temu przybywa tutaj wielu turystów chcących podziwiać piękne widoki. Bardziej wytrawni kajakarze mogą się stąd dostać aż w okolice Doliny Rospudy. Suwałki zasłynęły przede wszystkim jako polski biegun zimna z racji bardzo niskich temperatur zimą oraz dużą liczbą dni mroźnych, z kolei lata bywają tutaj bardzo gorące. Jednym z niewielu budynków niezmienionym na przestrzeni lat jest stacja kolejowa powstała u schyłku XIX wieku. Zalew Arkadia w lato jest bardzo licznie odwiedzany przez mieszkańców miasta oraz turystów przebywających tutaj. Blisko akwenu mieści się Ośrodek Sportu i Rekreacji, w którym znajduje się zaplecze hotelowe, hala sportowa i basen. Na obrzeżach Suwałk możemy wypocząć w gospodarstwie agroturystycznym. Godna odwiedzenia jest ulica Tadeusza Kościuszki ze względu na swoją klasycystyczną zabudowę, dodatkowo jest najdłuższą ulicą miasta. Ratusz Miejski w Suwałkach z połowy XIX i podobnie jak ulica większość budynków na ulicy Tadeusza Kościuszki zbudowany jest w stylu klasycystycznym.

Najgłębszym jeziorem Suwalszczyzny i zarazem jednym z największych jest Hańcza. W 1963 roku zdecydowano się utworzyć rezerwat przyrody Jezioro Hańcza. Woda w jeziorze jest tak czysta, że możemy zobaczyć co się dzieje na głębokości nawet 12 metrów.

Puszcza Augustowska to miejsce w które z pewnością warto się wybrać z uwagi na piękne krajobrazy. Zdecydowana jej część leży w granicach naszego kraju, a w niewielkim stopniu na Litwie i Białorusi. Spotkać możemy zwierzęta takie jak: łosie, bobry, wilki, sarny czy głuszce. Na obszarze Puszczy Augustowskiej leży Dolina Rospudy będąca częstym celem kajakarzy. W centrum Augustowa ciekawym miejscem jest Rynek Zygmunta Augusta z racji pięknych kamieniczek. Muzeum Kanału Augustowskiego jest warte odwiedzana z powodu historii tej budowli, którą możemy poznać będąc tutaj. Zakończenie budowy kanału datuje się na lata 1833-1839, szacuje się że jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w naszym kraju.

Sejny są największym skupiskiem ludności litewskiej w Polsce, gdyż 30% mieszkańców miasta to właśnie nasi północni sąsiedzi. Polecamy odwiedzić Bazylikę Nawiedzenia NMP w Sejnach razem z klasztorem mieszczącym się obok. Obiekt powstał w latach 1610-1619, z racji licznych przebudów zmienił styl z późnego renesansu do rokoko i już pozostał tak do dnia dzisiejszego.