Szlaki wodne Suwalszczyzny

Suwalszczyzna jest coraz chętniej odwiedzana, a jej zakątki odkrywają przede wszystkim miłośnicy aktywnego wypoczynku. Region obfituje w szlaki wodne, które wykorzystywane są przez kajakarzy. Najbardziej znane szlaki wiodą przez Biebrzę, Kanał Augustowski czy jezioro Wigry.

Szlak Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego

Rozpoczynający się na jeziorze Wigry i kończący na Kanale Augustowskim szlak wodny jest uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce. Długość tego szlaku zależy przede wszystkim od wyboru wersji trasy. Szlak wodny po samym jeziorze Wigry to 38 km wodnej trasy, przebiegającej od Gawrychrudy po Stary Folwark. Kolejny odcinek trasy, biegnący przez jezioro Pierty, to 10 km szlaku wodnego. Najważniejszy odcinek tego szlaku wodnego to 88 km do pokonania ze Starego Folwarku do Rygla po Czarnej Hańczy, skąd Kanałem Augustowskim można dopłynąć do Augustowa. Pokonanie Szlaku Czarnej Hańczy zajmuje 3 dni, zwykle dzieli się go na trzy odcinki: Stary Folwark - Maćkowa Ruda - Frącki - Rygol. W miejscowości Rygol rzeka dzieli się na dwa ujścia: jedno przez Śluzę Sosnówek łączy się z Kanałem Augustowskim, drugie łączy się z rzeką Szlamicą.

Szlak Biebrzański

Równie popularny szlak wodny to Szlak Biebrzański. Ten szlak w praktyce jest fragmentem dłuższego szlaku wodnego, a jego trasa biegnie od Lipska do Dębowa, gdzie Biebrza wpada do Kanału Augustowskiego. Ten odcinek to 54 km szlaku wodnego, który można następnie przedłużyć kierując się Kanałem Augustowskim w stronę Augustowa. Szlak Biebrzański wiedzie również po rzece Biebrzy na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i kończy się wraz z ujściem rzeki.

Szlak Rospudy

Ten szlak to 76 km wodnej drogi, która biegnie przez 10 jezior. Szlak wodny rozpoczyna się na jeziorze Rospuda w okolicach miejscowości Czarne, a kończy na jeziorze Necko. Miłośnicy przyrody i Doliny Rospudy mogą także wybrać się w podróż Szlakiem Puszczańskim, który jest o połowę krótszy niż Szlak Rospudy, jednak jego część również biegnie Rospudą aż do Augustowa. Krótkim szlakiem turystycznym jest szlak rzeki Marychy, który zaczyna się na jeziorze Sejny.

Aż 4 szlaki wodne biegną po terenie Puszczy Augustowskiej. Za organizację spływów kajakowych na terenie Puszczy odpowiada miejscowy oddział PTTK oraz wybrane biura turystyczne. Wzdłuż szlaków wodnych biegną również szlaki piesze i rowerowe. Najpopularniejsze spływy na Suwalszczyźnie to niewątpliwie spływ Czarną Hańczą oraz rzeką Rospudą.