Augustów i Kanał Augustowski

Augustów jest jedną z miejscowości na ziemi suwalskiej. Jest to bez wątpienia miejscowość bardzo charakterystyczna i w wyjątkowy sposób zachęca turystów do odwiedzenia go. Walorem, który w szczególny sposób przyciąga gości Suwalszczyzny jest niezwykłe środowisko naturalne. Ziemia suwalska znana jest z wspaniałych puszczy, które odwiedzać można pieszo, czy też korzystając z rowerów. Jednakże samo miasto Augustów posiada o wiele więcej interesujących miejsc, które każdy turysta powinien odwiedzić.

Jednym z najważniejszych zabytków Augustowa jest Kanał Augustowski. Cóż wyjątkowego jest w tym kanale i dlaczego stanowi tak wysokiej klasy zabytek? Kanał Augustowski łączy dwie rzeki: Wisłę i Niemen. Dawniej kanał służył przede wszystkim celom gospodarczym. Obecnie stanowi rozrywkę turystyczną, która przyciąga do Augustowa wielu gość, chętnych do wodnej przejażdżki.

W Augustowie znajduje się kilka bardzo ciekawych zabytków architektonicznych pochodzących z różnych epok historycznych. Najstarszym z nich jest kamienica nazywana potocznie Rolnikiem lub Starym Peweksem. Pochodzi ona z 1800 roku. Wiąże się z nią również opowieść o nocowaniu w tym budynku Napoleona Bonaparte w 1812 roku. W 1829 roku wybudowany został dworek generała Ignacego Prądzyńskiego, który obecnie stanowi jeden z ważniejszych zabytków miejskich. Warto odwiedzić także cmentarz parafialny, na którym znajdują się pomniki kamienne z XIX wieku, a także bardzo cenna pod względem architektonicznym zrębowa kapliczka.

Miasto Augustów jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na Suwalszczyźnie. Szczególnie ważnym miejscem jest dla Puszczy Augustowskiej. W Augustowie znajduje się uzdrowisko klimatyczne, ze znaną w kraju stanicą wodną, z wodami pochodzącymi ze najczystszych źródeł Puszczy Augustowskiej. Również umiejscowione w okolicach miasta jeziora zachęcają do odwiedzania tego regionu przez licznych turystów. Nad jeziorami otrzymują oni możliwość spędzenia czasu korzystając z różnorodnych atrakcji wodnych.

Uzdrowisko w Augustowie znane jest z wielu możliwość wspomagania i leczenia ludzi, zarówno cierpiących na choroby, jak i tych, którym zależy na zdrowym spędzeniu wolnego czasu. Uzdrowisko słynie z leczniczych olejków eterycznych oraz fitocydów wydzielanych w dużych ilościach przez drzewa iglaste. Augustów jest miejscem, w którym znakomicie leczy się schorzenia układu krążenia oraz narządów ruchu.