Góry Stołowe
fot. BestPhotoStudio/Shutterstock

Atrakcje Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów w Polsce. Jej najbardziej znane atrakcje to pruska twierdza w Srebrnej Górze oraz słynna bazylika w Wambierzycach. Nie brak tu również owianych legendami zamków i tajemniczych miejsc. Nic dziwnego, że ziemia kłodzka jest chętnie odwiedzana przez turystów.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym rejonie?

Srebrna Góra

Dużą atrakcją jest słynna Srebrna Góra, znana z górnictwa srebra i malowniczego położenia oraz swej największej atrakcji – potężnej, pruskiej twierdzy wzniesionej w XVIII wieku. Ta składająca się z kilku fortów twierdza do dnia dzisiejszego zachowała się w bardzo dobrym stanie i uważana jest za jedną z najcenniejszych i najbardziej atrakcyjnych budowli militarnych w całej Europie.

Kłodzko

Najważniejszym miastem jest tu oczywiście Kłodzko, nad którym dominuje pruska twierdza. Dużą atrakcją jest kłodzka starówka, zaliczana do najcenniejszych kompleksów staromiejskich na terenie Dolnego Śląska. Ozdobą Kłodzka jest gotycki most ozdobiony figurami oraz okazały gmach ratusza, wznoszący się na tutejszym rynku. Warto zwiedzić również znajdującą się tutaj gotycką świątynię oraz odbyć spacer Podziemną Trasą Turystyczną. Najważniejszą atrakcją Kłodzka jest jednak tutejsza twierdza powstała na Górze Fortecznej w połowie XVIII wieku.

Wambierzyce

Ziemia Kłodzka znana jest również z Wambierzyc i znajdującej się tutaj bazyliki. Ten ośrodek kultu maryjnego należy do jednych z najpopularniejszych na ziemiach polskich miejsc pielgrzymkowych. Tutejsza bazylika i sąsiadująca z nią kalwaria to cele licznych pielgrzymek z całej Polski. Wielu turystów przybywa tu również po to, by zobaczyć słynną wambierzycką ruchomą szopkę.

Kudowa Zdrój

Kolejną ważną miejscowością ziemi kłodzkiej jest Kudowa Zdrój, w której od XIX wieku prowadzona jest intensywna działalność uzdrowiskowa, jednak wizyty kuracjuszy do tutejszych wód miały miejsce już w XVII stuleciu. W pobliżu Kudowy znajduje się kolejna oryginalna atrakcja – kaplica czaszek w Czermnej. Warto również udać się z Kudowy do pobliskiej Pstrążnej, w której znajduje się skansen gromadzący przykłady dawnej architektury ludowej, typowej dla Sudetów.

Polanica Zdrój

Kolejne ważne uzdrowisko w tym rejonie to Polanica Zdrój, położona między Górami Bystrzyckimi i Stołowymi, znana z leczniczych wód i pięknej zabudowy. Inną ciekawostką jest pałac w Bożkowie – jedna z najbardziej okazałych barokowych rezydencji na Dolnym Śląsku, słynąca z licznych wieżyczek nadających jej niemal bajkowy wygląd.

Ciekawym miasteczkiem leżącym na terenie ziemi kłodzkiej jest Radków, położony w pobliżu granicy z Czechami, u podnóża Gór Sowich. W Radkowie zachował się barokowy ratusz oraz piękne kamieniczki przy rynku. Radków słynie również z zalewu o niezwykle czystej wodzie. Przyroda na terenie ziemi kłodzkiej również zasługuje na uwagę. To przede wszystkim Park Narodowy Gór Stołowych – jeden z młodszych parków w Polsce, którego największą atrakcją jest bez wątpienia Szczeliniec Wielki oraz liczne, ciekawe formy skalne.  Drugą jego atrakcją są słynne Błędne Skały – jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody i zarazem oryginalny labirynt skalny w całych Sudetach.