Lądek Zdrój - Park Zdrojowy
fot. By Jacek Halicki (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka znana jest z pięknych uzdrowisk, z których każde może pochwalić się ciekawą historią oraz wspaniałymi tradycjami. Niektóre z nich są od wieków popularne wśród kuracjuszy, inne modne stały się niedawno. Każde uzdrowisko, które leży w okolicy Kłodzka, zasługuje jednak na uwagę. Każde z nich jest piękne i warto zajrzeć do niego chociażby tylko na jeden dzień.

Jakież to uzdrowiska zasługują na uwagę na terenie Ziemi Kłodzkiej?

Jednym z ważniejszych uzdrowisk w okolicy Kłodzka jest Lądek Zdrój. Ten kurort może pochwalić się piękną zabudową oraz malowniczym położeniem u stóp Gór Złotych. To miejsce atrakcyjne zarówno dla kuracjuszy, jak i miłośników górskich wędrówek. To otoczone górami uzdrowisko może się pochwalić gęstą siecią ścieżek dydaktycznych, tras spacerowych oraz szlaków turystycznych.  Zachwyca również zabudowa uzdrowiska. Najpiękniejszym obiektem jest tu bez wątpienia najbardziej okazały i reprezentacyjny Zdrój „Wojciech”. Pięknie prezentuje się również Zakład Przyrodoleczniczy „Nowy Jerzy” oraz park zdrojowy. Warto pospacerować uliczkami po Lądku i przyjrzeć się licznych ośrodkom i pensjonatom, z których większość to obiekty pochodzące z końca XIX i z początku XX wieku.

Innym ważnym zdrojem, którym może się pochwalić Ziemia Kłodzka, jest Długopole Zdrój, które rozłożyło się na skraju Gór Bystrzyckich. Tutaj ważną rolę odgrywają szczawy, które od lat są z powodzeniem stosowane do leczenia licznych schorzeń związanych z wątrobą. Uzdrowisko to jest zalecane również tym, którzy cierpią na dolegliwości związane z nerkami oraz układem pokarmowym.

Najpopularniejsze uzdrowiska znajdujące się na Ziemi Kłodzkiej to słynna trójca: Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój oraz Polanica Zdrój. To popularne i bardzo modne wśród turystów i kuracjuszy kurorty. Każde z nich jest piękne i godne polecenia. Z tych najbardziej popularnych uzdrowisk Ziemi Kłodzkiej na szczególne wyróżnienie zasługuje Kudowa Zdrój. Już pod koniec XVI wieku poznano się na tutejszych wodach, doceniając ich korzystny wpływ na zdrowie. Prawdziwym przełomem w dziejach Kudowy był okres międzywojenny, kiedy to nastąpił najprężniejszy rozwój zdroju. To właśnie z tym czasie powstały najważniejsze budowle, jak Dom Zdrojowy czy pijalnia wód. To właśnie wody do dzisiejszego dnia są najważniejszym czynnikiem wpływającym na popularność Kudowy jako uzdrowiska. Uzdrowisko to świetnie sprawdza się jako kurort dla osób mających problemy z sercem oraz z naczyniami krwionośnymi. W odległości zaledwie 15 kilometrów od tak popularnej Kudowy znajduje się nieco spokojniejsze, za to równie atrakcyjne uzdrowisko. To Duszniki Zdrój, które świetnie nadaje się do leczenia wszelkich dolegliwości związanych z sercem. Koniecznie trzeba zajrzeć do najmłodszego ze wszystkich uzdrowisk znajdujących się na Ziemi Kłodzkiej. Lecznicze właściwości wód odkryto tu stosunkowo wcześnie, bo już w XVII wieku, jednak korzystać z nich zaczęto dopiero w wieku XIX. Pierwsze urządzenia zdrojowe powstały to na początku nad 30-tych XIX stulecia. Dom Zdrojowy w Polanicy powstał natomiast dopiero pod koniec XIX wieku. Początek XX stulecia był najlepszym czasem dla Polanicy i jej rozwoju jako miejscowości uzdrowiskowej. To właśnie wtedy odkryte zostały najważniejsze źródła, czyli Wielka Pieniawa i Goplana. Wody te do dziś są wykorzystywane do leczenia dolegliwości kardiologicznych oraz problemów związanych z układem trawienia.