Zamek Biskupów Warmińskich
fot. Mariusz Switulski/Shutterstock

Warmia kraina zamków

Warmia jest regionem położonym na północy naszego kraju. Dużą atrakcją są liczne zamki będące świadectwem wielu wojen na tych ziemiach. Zamek Krzyżacki w Malborku jest bardzo licznie odwiedzany przez wielu turystów. Jest największym gotyckim zamkiem w Polsce i jednym z największych na świecie. Wielką atrakcją jest inscenizacja zdobycia zamku przez Polaków po Bitwie pod Grunwaldem. Skoro już mowa o bitwie, to była to największa bitwa średniowiecznej Europy, którą wygrali Polacy razem z Litwinami. Ratusz malborski jest godny odwiedzenia ze względu na interesującą architekturę budynku. Dwuspadowy dach został ozdobiony wieżyczką na środku kalenicy oraz dwa piękne szczyty. Przed 1938 roku istniała w Malborku synagoga żydowska, została jednak podpalona i nie odbudowano ją już. Dzisiaj, w miejscu gdzie stała biegnie Aleja Rodła.

Jeżeli chcemy zobaczyć inny zamek również warty uwagi, trzeba udać się do Lidzbarka Warmińskiego. Zamek biskupów warmińskich pochodzi z XIV wieku, świadectwem obecności biskupów tutaj są wnętrza pełne religijnych przedmiotów. Lidzbark Warmiński podobnie jak Malbork jest silnie ufortyfikowany, wiele murów obronnych można podziwiać po dziś dzień. Wysoka Brama jest jedynym takim obiektem co zachował się w mieście do dnia dzisiejszego. Swoim wyglądem bardzo przypomina podobną bramę znajdującą się niemieckiej Lubece.

We wschodniej części Warmii mieści się stolica Warmii - Olsztyn. Latem miasto jest doskonałą bazą wypadową zarówno jeżeli chcemy się wybrać na Mazury, jak i nad morze. Jeżeli ktoś chce poznać historię Warmii i Mazur powinien się wybrać się do Muzeum Warmii i Mazur. Dowie się tam jakich narzędzi używali dawni mieszkańcy tych terenów i jakie stroje nosili na co dzień. Muzeum mieści się w gotyckim zamku co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca. W mieście przybywał między 1516 a 1521 rokiem Mikołaj Kopernik pełniący wówczas funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. Dowodem jego obecności jest doświadczalna tablica astronomiczna z 1517 roku. Jednak to Frombork jest bardziej kojarzony z obecnością Mikołaja Kopernika - przebywał tutaj przez prawie 33 lata. Oprócz naszego najznakomitszego astronoma miejscowość znana jest przede wszystkim z rybołówstwa. Interesującym zabytkiem jest wieża Kopernika będąca jego obserwatorium. Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja jest miejscem gdzie zobaczyć można tablicę pamiątkową Mikołaja Kopernika oraz jego grób. Kolejnym budynkiem, który miłośnicy naszego największego astronoma powinni zobaczyć jest Muzeum Kopernika i zarazem jego dom.