Siedziba Krzyżaków okiem współczesnego turysty

Zamek Krzyżacki w Malborku jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Polsce. Miłośnicy okresu średniowiecznego oraz niesamowicie ciekawego budownictwa i architektury krzyżackiej, przybywają w to miejsce nie tylko z terenu naszego kraju. Jest to miejsce szczególnie często odwiedzane przez Niemców, którzy czują się historycznie szczególnie związani z Malborkiem. Choć poprzez wieki narody polski i niemiecki wielokrotnie walczyli i spierali się o tereny, na którym stoi ten przepiękny gród, po wielu latach wszyscy oglądają go z takim samym zaciekawieniem i szacunkiem.

Zamek w Malborku został zbudowany przez Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego, jako nowa siedziba Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Do tej pory zamek ten pozostaje największą tego typu twierdzą w Europie. Widok Zamku malborskiego jest imponujący, szczególnie pięknie wygląda on oglądany z drugiej strony rzeki Nogat. Kompleks zamkowy jest tak duży, że zwiedzenia całości trwa ponad sześć godzin, dodatkowo możemy poszerzyć je o obejrzenie wystaw o bardzo ciekawej tematyce.

Cały zamek składa się z trzech głównych części, są nimi: Zamek Niski, zbudowany w XIV wieku, Zamek Średni oraz Zamek Wysoki z XIII i XIV wieku. Opłata za przejście przez Bramę Główną zamku jest dość duża, ale dzięki niej możemy przebywać na terenie grodu tyle czasu ile chcemy. Zwiedzać można z przewodnikiem lub samodzielnie. Bez wątpienia jednak stracimy wiele jeśli samotnie przespacerujemy się po tym historycznym miejscu. Przewodnicy malborscy są znakomicie przygotowani do prowadzenia grup wycieczek, potrafią w luźny, ale i merytoryczny sposób przekazać wiedzę na temat poszczególnych pomieszczeń w jakich się obecnie znajdują. Zwiedzając Zamek w Malborku zapoznać można się zarówno z życiem codziennym zakonników, jak i historycznymi wydarzeniami państwowymi, odnośnie których decyzje podejmowane były właśnie w tym miejscu.

Przechadzanie się po tarasach zamku, jego parkach oraz wielu salach z eksponatami można z pewnością poczuć prawdziwą atmosferę czasów średniowiecznych. Poza salami, w których zachowano naturalny wystrój, są również sale zagospodarowane na poszczególne wystawy. Można tu zobaczyć typowe zbroje, ubiory oraz broń jakiej krzyżacy używali w czasie licznych swoich wojen. Liczne malowidła ścienne, płaskorzeźby oraz rzeźby rozsiane są po poszczególnych komnatach oraz dziedzińcach i tarasach. Wartość ich jest nieoceniona.

Miejscem wartym zobaczenia mimo dodatkowego wysiłku jest Zamkowa Wieża. Nie wydaje się ona przesadnie wysoka, ale wyrasta z najwyższej części zamku. Dzięki temu widok jaki możemy z niej ujrzeć jest naprawdę imponujący. Największym pomieszczeniem w zamku jest Główna Kaplica. Kilka lat temu otworzono ją dla turystów i do tej pory robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Dzięki uczestnictwie w wycieczce po zamku z przewodnikiem można także zaczerpnąć wielu informacji na temat historii Zamku Krzyżackiego, który w okresie II wojny światowej został w znacznej części zburzony.