Szczecin - miasto dla aktywnych

Stolicą Województwa Zachodniopomorskiego jest Szczecin - największe miasto w tym rejonie Polski. Samo położenie miasta jest niezwykle ciekawe i skłania do zapoznania się bliżej także z pozostałościami jego niezwykle interesującej historii.

Szczecin znajduje się przy granicy polsko-niemieckiej, nad rzeką Odrą oraz jeziorem Dąbie. Teren miasta obejmuje również część tzn. Międzyodrza. Walory przyrodnicze Szczecina kształtowane są przez zbiegające się w jego obrębie aż cztery mikroregiony geograficzne. Kto zdecyduje się więc na odwiedzenie tej części naszego kraju będzie mógł zapoznać się z walorami przyrodniczymi Doliny Dolnej Odry, Wzniesienia Szczecińskiego, Wzgórza Bukowego oraz Równiny Goleniowskiej. Nieodzownym atutem Szczecina jest jego bliskość do Morza Batyckiego. Od centrum miasta w prostej linii Bałtyk oddalony jest o 55 km.

Miasto Szczecin pozostaje stolicą Województwa Zachodniopomorskiego jako miejscowość, która została uznana również za historyczną stolicę Pomorza Zachodniego. Wielowiekowa historia Szczecina widoczna jest wciąż w wielu rozmaitych pozostałościach dawnych okresów. Miasto jest niezwykle bogate w zabytki wysokiej rangi. O niezwykłej wartości zabytków znajdujących się na terenie Szczecina przekonuje nas przede wszystkim przynależność miasta do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Szczecin może poszczycić się bowiem około 200 obiektami architektonicznymi, które uzyskały miano zabytków.

Najbardziej charakterystycznym dla Szczecina zabytkiem są słynne Wały Chrobrego. Ponieważ są one umiejscowione w bliskiej odległości od rzeki Odry stanowią niezwykle interesującą trasę widokową. Tu podziwiać można z jednej strony odrzańskie wody, z drugiej zaś ogromne zabytkowe budowle, w których obecnie swoje siedziby posiadają: Muzeum Morskie, Akademia Morska, a także Urząd Wojewódzki. Kierując się ku najstarszej części miasta napotkamy na pozostałości dawnych murów miejskich, a także Basztę Siedmiu Paszczy i zachwycające bogactwem zdobień bramy: Portową i Królewską.

Szczecin jest miastem o wciąż rozwijającej się turystyce. Obecność rzeki oraz jeziora sprawia iż jest znakomitym miejscem wypoczynku dla osób aktywnie uprawiających sporty wodne. Natomiast niezwykle duża ilość parków, skwerów, placów zachęca do spacerowania w otoczeniu natury i podziwiania piękna pomorskiej przyrody.