Bydgoszcz miasto które zaskakuje ilością ciekawych miejsc

Bydgoszcz jest największym i najstarszym miastem Kotliny Toruńskiej. Do 31 grudnia 1997 roku była to stolica województwa. Z przekazów historycznych wynika, że gród i podgrodzie istniały już w XII wieku, przy czym prawa miejskie zostały nadane przez Kazimierza III Wielkiego w 1346 roku. Od XVI wieku mieścił się tu ważny ośrodek handlu zbożem, czego spuścizną są późniejsze spichlerze (XVIII - XIX w.). Być może burzliwe dzieje miasta spowodowały, że nie zachowało się tu dużo wielowiekowych zabytków. Szczególnie, że Bydgoszcz przechodziła z rąk do rąk. Początkowo znajdowała się w granicach polskich, później trafiła do zaboru pruskiego, aby przez chwilę należeć do Księstwa Warszawskiego i z powrotem do Prus. Na mocy traktatu wersalskiego została przywrócona do Polski - 20 stycznia 1920 roku.

Największą atrakcją miasta jest Kanał Bydgoski, którego budowa rozpoczęła się w 1772 r. i trwała aż do 1920. Obecnie trwają usilne starania dotyczące wpisania Kanału na listę UNESCO. Zabytkowy charakter mają urządzenia hydrotechniczne, jazy i śluzy. Poza tym Kanał uznawany jest za śródlądowy łącznik między Europą Zachodnią a Wschodnią.

Pod względem turystycznym na szczególną uwagę zasługuje najdłuższa na Starym Kontynencie Międzynarodowa Trasa Rowerowa. Na terenie miasta znajduje się także tor regatowy. Można tu również uprawiać turystykę wodną oraz organizować spływy kajakowe. Interesującym obiektem jest poniemiecka fabryka dynamitu i materiałów wybuchowych DAG, która zbudowana jest z systemu 2 - kilometrowych podziemnych tuneli.

Na uwagę zasługuje również grodzisko z XI w., zespół kamienic przypominający włoską Wenecję i na jej cześć nazwany Wenecją Bydgoską, kościół z przełomu XV i XVI w., Bazylika mniejsza św. Wincentego a’Paulo oraz mennica, która swego czasu była jedyną funkcjonującą mennicą w kraju. Oczywiście w Bydgoszczy istnieje wiele muzeów, spośród których unikatową kolekcję stanowią prace Leona Wyczółkowskiego, znanego polskiego malarza i grafika. Warto też odwiedzić jedyne tego typu Muzeum Farmacji działające w czynnej aptece oraz Pomorskie Muzeum Wojskowe. Wzorem Krakowa codziennie w samo południe z wieży kościoła klarysek, grany jest hejnał bydgoski.

Bydgoszcz to nie tylko interesująca historia, piękne plenery (np. w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku) i ciekawe pomniki przeszłości, ale to także przemysł urządzeń telekomunikacyjnych, kabli, chemiczny, spożywczy i skórzany. Swoje siedziby mają tu również firmy zajmujące się budownictwem, transportem, wyrobem artykułów meblarskich, papierniczych i tworzyw sztucznych. Część z nich funkcjonuje w Bydgoskim Parku Przemysłowym, który odznacza się m.in. niższymi podatkami, ochroną, bliskością linii kolejowej i lotniska. Aby jeszcze bardziej wspomóc rozwój lokalnej i regionalnej gospodarki, w Bydgoszczy znajdują się liczne banki, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe. Bez wątpienia otoczenie biznesu w Bydgoszczy ma się wyjątkowo dobrze, co dostrzegli też szefowie JP Morgan, jednej z największych organizacji finansowych na świecie, którzy zlokalizowali tu oddział swojej firmy.