Puszcza Bydgoska

Puszcza Bydgoska jest jednym z najciekawszych miejsc Polski i z pewnością zachwyci nie tylko miłośników przyrody. Puszcza ta jest leśnym kompleksem, który leży na wschód od Bydgoszczy, a jego powierzchnia wynosi około 45 tysięcy hektarów. Ten polodowcowy obszar porośnięty jest borem sosnowym, w którym są także dęby, brzozy oraz graby. Puszcza Bydgoska posiada tylko jeden ciek wodny o nazwie Zielona Struga, na jej terenie znajdują się także wydmy śródlądowe. Puszcza ta charakteryzuje się także najmniejsza liczba opadów w Polsce, oraz niewielkim zaludnieniem. Na terenie leśnego kompleksu w 1999 roku zostało utworzone Radiowe Centrum Nadawcze.

Miłośnicy turystyki z pewnością będą zachwyceni licznymi szlakami turystycznymi, które znajdują się na terenie tego kompleksu. Bydgoskie ostępy są przede wszystkim pozostałością po dzikich i nieprzystępnych średniowiecznych puszczach, ponadto są idealnym miejscem do spacerów. Wielką zaletą tej Puszczy jest przede wszystkim brak monotonnych krajobrazów. Odwiedzając ją, warto dotrzeć nad jezioro Jezuickie, położone w otoczeniu wspaniałej plaży i przepięknych leśnych obszarów. Woda w jeziorze otrzymała III stopień czystości. W centrum puszczy mieści się hitlerowski poligon bombowy o powierzchni ponad 400 hektarów.

Jest to jeden z najatrakcyjniejszych terenów między innymi ze względu na wspaniałe widoki na strome zbocza parabolicznej wydmy oraz liczne pohitlerowskie tereny. Dzięki bogactwu różnorodnych roślin, Puszcza jest z pewnością bardzo ciekawym miejscem nie tylko dla miłośników przyrody, ale także dla historyków, którzy mogą badać tajemnice hitlerowskich budowli.