Karkonoski Park Narodowy
fot. szlaki24.pl

Zwiedzanie Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba jest jedną z najbardziej znanych miejscowości dla turystów przybywających w polskie góry. Jest to jedna z dwóch miejscowości, obok Karpacza, w której znajduje się znakomita baza noclegowa oraz gastronomiczna i z której wiodą główne szlaki górskie po Karkonoszach. Ale Szklarska Poręba jest także sama w sobie warta obejrzenia. Historia tej miejscowości oraz jej wyjątkowe położenie ukształtowało jej architekturę, a także kształtuje jej obecny wygląd. Planując więc wyprawę w Karkonosze zaplanujmy choć jeden dzień na mniej wyczerpującą wycieczkę po Szklarskiej Porębie.

Nazwa Szklarskiej Poręby wiąże się bezpośrednio z jej niezwykłą historią. W miejscowości tej o wielu wieków rozwijał się prężnie przemysł szklarski. Pierwsza huta szkła została tutaj założona już XIV wieku. Sprowadzeni z okolicznych miejscowości drwale oraz węglarze, którzy pracowali w hucie rozpoczęli osiedlać się i tworzyć nowe miejscowości, m.in. Szklarkę. W początkowym okresie w Szklarskiej Porębie zajmowano się również przemysłem górniczym. W wiekach XIII i XIV poszukiwano tutaj szklanych metali oraz minerałów, funkcjonowały tutaj także kopalnie pirytu. Prężny rozwój miejscowość jest także zasługą uchodźców z Czech, którzy znaleźli się w Polsce w związku z gwałtownymi ruchami religijnymi.

Już w drugiej połowie XIX wieku w Szklarskiej Porębie rozpoczął się napływ sporych ilości turystów. Odkrycie tej pięknej miejscowości i przyjazdy różnych ludzi, także sławnych, wiązały się z rozwojem turystyki w Szklarskiej Porębie. Wtedy to właśnie rozpoczęto wytyczanie nowych ścieżek i szlaków górskich, rozpoczynających się w Szklarskiej, budowano pensjonaty i hotele oraz dokonano renowacji infrastruktury miejskiej.

Jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Szklarskiej Poręby jest Dom Garharta i Carla Haupmannów. Obecnie w miejscu tym znajduje się Muzeum Karkonoskie. Budynek pochodzi z XIX wieku, a na muzeum został zaadaptowany w 1994 roku. Muzeum prowadzi jedną wystawę stałą, dotyczącą pisarzy Gerharta Haupmanna - pisarza i dramaturga, a także laureata literackiej Nagrody Nobla, jego brata Carla - pisarza i dramaturga, który zasłynął szczególnie przekładem „Chłopów” Reymonta na język niemiecki oraz Vlastimila Hofmana - malarza okresu Młodej Polski.

Równie interesującymi zabytkami są - dom Vlastimila Hofmana oraz Jana Sztaudyngera - a także budynki kultury sakralnej - Kościół p.w. Bożego Ciała oo. Franciszkanów, Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP oraz Kościół cmentarny - młyn Łukasza oraz zespół architektury pensjonatowej z XIX i XX wieku.