Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby
fot. szlaki24.pl

Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba to miejscowość położona w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów, rozciąga się na wysokości 440-886 metrów nad poziomem morza. Miasto przede wszystkim słynie jako ośrodek narciarski. W sezonie narciarskim funkcjonuje kilka wyciągów oraz nartostrad. Do najbardziej znanych należą: Puchatek i Hala Szrenicka. Oprócz narciarstwa Szklarska Poręba sprzyja uprawianiu pieszej turystyki, swój początek ma tam wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych. Najczęstszymi celami wycieczek ze Szklarskiej Poręby są Śnieżne Kotły oraz Szrenica. Miasto przyciąga również doskonale rozwiniętą bazą noclegową.

Atrakcje turystyczne

  • Wodospad Kamieńczyka - jest to najwyższy wodospad w Karkonoszach o wysokości 27 metrów. Składa się z trzech kaskad, a pod środkową z nich została wykuta kilkumetrowa jama. Najprawdopodobniej jest ona dziełem poszukiwaczy skarbów.
  • Wodospadu Szklarki - jego wysokość to ok. 13 m i jest tym samym drugim co do wielkości wodospadem Karkonoszy. Wodospad można podziwiać ze specjalnej platformy widokowej.
  • Śnieżne Kotły - są to dwie piękne jamy polodowcowe, których skaliste pionowe ściany wznoszą się na 200 m. Śnieg utrzymuje się tu nawet do lata, a czasami wcale nie topnieje. Oprócz tego rosną tu bardzo rzadkie gatunki roślin arktycznych i alpejskich. Na wysokości 1260 m w Wielkim Śnieżnym Kotle leżą dwa Śnieżne Stawki.
  • Krucze Skały - jest to grupa skalna stworzona po przez 2 ogromne granitowe baszty. Ich położenie mieści się nad brzegiem rzeki Kamiennej. Ze szczytu jest możliwość podziwiania pięknych widoczków na okolicę.
  • Krzywa Baszta - jest to granitowa grupa skalna. W południowej ścianie znajduje się niewielka jaskinia, która powstała w wyniku eksploatacji złóż pegmatytów.
  • Zakręt Śmierci - znajduje się na odcinku trasy między Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrojem. Zakręt ten ma 180 stopni i przebiega nad stromym stokiem. W tym miejscu wydarzyło się wiele tragicznych wypadków.
  • Wysoki Kamień - jest szczytem położonym w Wysokim Grzbiecie o wys. 1058 m. Z jego szczytu rozciąga się piękna panorama na Rudawy Janowickie, Karkonosze oraz Góry Izerskie.
  • Chybotka - jest to kilkumetrowej wysokości grupa skalna, która składa się z granitowych bloków. Najwyższy z bloków skalnych opiera się na niższych blokach w dwóch miejscach, co powoduje możliwość rozkołysania głazu. Skała ta według starodawnych opowieści zamyka wejście do podziemnego skarbca.
  • Końskie Łby- to piękne grupy skalne znajdujące się na północnym zboczu Szrenicy. Jest to doskonałe miejsce do podziwiania widoków Gór Izerskich, Szklarskiej Poręby, Kotliny Jeleniogórskiej oraz Karkonoszy. Nazwę tego miejsca zawdzięcza się możliwości zobaczenia skał w kształcie końskich łbów.