Mrągowo i najsłynniejszy piknik w Polsce

Mrągowo jest miastem na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim. Miejscowość znana jest przede wszystkim z Pikniku Country organizowanego tutaj co roku. Dzięki swojemu położeniu wśród licznych jezior, Mrągowo jest bardzo popularne wśród wczasowiczów chcących odpocząć nad jeziorem.

Będąc tutaj warto zobaczyć przede wszystkim ratusz wybudowany w 1825 roku dzięki szybkiemu rozwojowi miasteczka. Innym ciekawym zabytkiem jest "zwalony most" - jest to most kolejowy zniszczony pod koniec II Wojny Światowej przez Armię Czerwoną. Dzisiaj miejsce to jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta jak i turystów.

Jeziora sprawiają że turysta latem po prostu nie może się tutaj nudzić. Liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, smażalnie ryb, puby - takich obiektów tutaj nie brakuje. Zimą leśnymi drogami możemy podróżować kuligiem, albo jeżeli jedno z jezior jest mocno zamarznięte spróbować swoich sił na łyżwach.

Jezioro Czos jest chętnie odwiedzanym przez turystów jeziorem z racji bardzo dobrze rozwiniętej linii brzegowej z długą i szeroką plażą na zachodnim brzegu. Latem spotkać możemy tutaj dużo jachtów, gdyż Mrągowo jak i całe Mazury idealnie nadają się do żeglowania. Jeżeli podróżujemy samolotem, to należałoby zobaczyć z góry jezioro Głębokie ponieważ przypomina ono swoim kształtem gwiazdę i przez miejscowych bywa nazywany jeziorem Gwiazdowskim.

Jezioro Kociołek nie jest może dużym jeziorem, ale dzięki temu osoby z większą odwagą mogą się tutaj zapuścić na głębszą wodę bez obawy przed pływającymi jachtami.

Jezioro Marcinkowskie to kolejny akwen z plażą udostępnioną dla turystów. Liczne lasy wokół Mrągowa są naturalnymi płucami miasta oczyszczającymi powietrze. Ciekawostką jest, że miasto nigdy nie miało murów obronnych z powodu niskiego znaczenia miasta w tamtym okresie.

Miasto swoje istnienie zawdzięcza Krzyżakom, którzy na początku XV wieku zdecydowali się na budowę osady. Stare Miasto może się poszczycić pięknymi zabytkowymi kamieniczkami z końca XIX i początku XX wieku. W kamieniczkach tych znajduje się wiele uroczych restauracji w których możemy miło spędzić czas i odpocząć. W okolicznych sklepikach z kolei możemy kupić jakieś pamiątki.

Nad popularnym jeziorem Czos przebiega ścieżka spacerowa prowadząca przez bardzo interesujący krajobrazowo region. Zapachy lasu, który otoczony jest przez malownicze jeziora wprawią w zachwyt każdego malkontenta. Latem Mrągowo gości wielu znanych artystów z całej Polski. Odbywają się tutaj koncerty, kabarety, festiwale - wszystko doskonale zawsze przygotowane i z doskonałą atmosferą.

Piknik Country o którym już było wspominane przypomina trochę Miasteczko Western City w Karpaczu. Każdy miłośnik dzikiego zachodu znajdzie tutaj coś dla siebie - są tutaj zarówno wiernie odwzorowane budynki z tamtego okresu, jak i ludzie strojach z tamtej epoki. Można spróbować swoich sił strzelając z indiańskiego łuku, posłuchać przy ognisku muzyki country czy zobaczyć pojedynek kowbojów. Góra Czterech Wiatrów to niewielkie wzniesienie znajdujące się na terenie miasta. Zimą miejsce to przyciąga wielu narciarzy mogących skorzystać z dwóch wyciągów narciarskich.