Zabytki wśród wody i skał

Pasmo górskie Pieniny mają do zaoferowania swoim turystom nie tylko wyjątkowe atrakcje przyrodnicze. Można tutaj nie tylko spacerować po górach, wspinać się na skałki oraz podziwiać ze szczytów przepiękne krajobrazy. Ten wyjątkowy rejon Polski posiada także wybitne zabytki architektoniczne, których nie sposób pominąć, odwiedzając Pieniny.

Dwoma głównymi zabytkami architektury administracyjnej są zamki w Czorsztynie oraz Niedzicy. Zwiedzanie ich przeniesie nas w klimat ciemnego średniowiecza oraz skłoni do przemyśleń nad losem ówcześnie żyjących tutaj ludzi. Oba zamki są świetnie przygotowane do przyjęcia gości - turystów. Starania, jakie poczynają organizatorzy turystycznych atrakcji związanych z zamkami, okazały się owocne, ponieważ częstotliwość odwiedzania tych zabytków kultury ogromnie zwiększyła się w ostatnim czasie.

Niedzicki Zamek jest jedną z największych atrakcji turystycznych południowej części województwa małopolskiego. Zamek w Niedzicy zbudowany został w początkach XIV wieku. Został on przepięknie usytuowany na skałach w pobliżu jeziora Czorsztyńskiego. Zamek przez wieki kilkukrotnie zmieniał swoich właścicieli, jednak nie wpłynęło to znacząco na zmiany architekturze budowli. Mamy więc do dziś do czynienia z doskonale zachowanym zamkiem, o charakterystycznym tylu architektonicznym czasów średniowiecza.

Obecnie zamek stanowi ośrodek turystyczny. Mieści się w nim muzeum, hotel oraz restauracja. Do zamku wchodzi się brukowaną aleją. Po przejściu przez bramę znajdujemy się na dziedzińcu zamku dolnego. Wchodząc po drewnianych schodach znajdziemy się na tarasie widokowym. Z dziedzińca zamku dolnego, przez kolejną bramę przechodzi się do głównej części zamku. Następnie szlak wycieczkowy prowadzi do lochów zamkowych, w których obejrzeć można salę tortur z eksponatami służącymi do torturowania przebywających tam niegdyś więźniów.

Zamek w Czorsztynie znajduje się po drugiej stronie Czorsztyńskiego jeziora. Budowla ta została w znacznym stopniu zniszczona i obecnie możemy podziwiać zaledwie jej część. Trasa wiedzie przez sień Baszty Branowskiego do pomieszczeń zamku środkowego. Następnie turyści przechodzą do górnej części zamku. Z tego miejsca podziwiać można przepiękny widok na jezioro Czorsztyńskie oraz stojący po jego drugim brzegu Zamek Niedzicki.

Prócz wycieczek górskich warto choć jeden dzień poświęcić na zwiedzenie tych przepięknych zamków, które w naturalny sposób przybliżą nas do historii, tak bardzo ważnej dla naszego narodu.