Kościelisko, Tatry
fot.

Wakacje przez cały rok w Kościelisku

Większość z nas myśląc o wakacjach w górach od razu myśli o Zakopanem i Karpaczu. To zrozumiałe - są to najpopularniejsze miasta na południu Polski, o wielu atrakcjach oraz opcjach noclegu. Warto jednak zrobić rozeznanie wśród innych interesujących miejsc w Sudetach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich. Jeśli nie chcemy jednak rezygnować z atrakcji jakie oferuje chociażby Zakopane, możemy się udać do Kościeliska. To pięknie położona wieś podhalańska o wielu ciekawych możliwościach spędzenia czasu i to bez względu na porę roku.

Kościelisko nazywane jest “sercem Podhala” lub brama Tatr Zachodnich. Należy do jednych z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach - położone jest w Rowie Kościeliskim, na stokach Pogórza Gubałowskiego. Piękne widoki są dostępne z każdego zakątka wsi oraz gminy, która łączy Kościelisko, Witów oraz Dzianisz. Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się w zapisach z początku XVII wieku, jednak gmina rozwinęła się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy odłączyła się od osady współtworzonej wcześniej z Zakopanem. Zaczęło być szybko traktowane jako atrakcja dla wszystkich miłośników górskich wspinaczek i natury. Obecnie stanowi przeciwwagę dla bardziej komercyjnego Zakopanego i stawia przede wszystkim na promocję swoich okolicznych tras pieszych i narciarskich. Powstało tu wiele atrakcyjnych willi i pensjonatów, a obecnie obiekty noclegowe stają się coraz nowocześniejsze i lepiej wyposażone. Noclegiem godnym polecenia są zwłaszcza apartamenty Osada Kościelisko, oferujące wysoki standard i świetnej lokalizacji.

Malownicze trasy

Jeśli chodzi o wyprawy w góry, warto wybrać się do Tatrzańskiego Parku Narodowego w którym warto zaznajomić się z piękną tatrzańską naturą, ale także wybrać się jednym z wytyczonych szlaków na pobliskie szczyty. W Kościelisku są cztery wejścia do TPN: na Nędzówce, w Kirach, na Groniku i na Polanie Biały Potok. Każde wejście łączy się z innym szlakiem, dlatego warto zaplanować dokładnie wyprawę przed wyruszeniem. Idąc od strony Nędzówki dojdziemy na Przysłop Miętusi i Czerwone Wierchy, które leżą wzdłuż granicy polsko-słowackiej i mają cztery szczyty: Ciemniak, Krzesanicę, Małołączniak oraz Kopę Kondracką. Wybierając trasę z Kir będziemy iść Doliną Kościeliską i możemy zobaczyć przeróżne jaskinie, Smreczyński Staw, czy też Halę Stoły. Wybierając Gronik czeka nas długa i daleka trasa, prowadząca aż na Giewont. Ci, którzy nie są przygotowani na długie trasy, mogą zdecydować się na wejście na wzgórza Pasma Gubałowskiego.

Lokalna kultura

Jeśli chodzi o zabytki, to warto zapoznać się z lokalną architekturą, której najlepszym przykładem są drewniane chaty oraz kościoły. Wiele ciekawych budynków można znaleźć na terenie całej gminy, zarówno w Kościelisku jak i Witowie oraz Dzianiszu. Jednym z najbardziej znanych obiektów jest drewniany Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza z początku XX wieku. Został zaprojektowany w charakterystycznym stylu zakopiańskim, który łączy różne elementy tradycyjnego budownictwa góralskiego. Oprócz tego posiada on okna z witrażami zaprojektowanymi przez brata Jana Matejki - Stefana Matejkę. Warto też odwiedzić Dom Ludowy w Kościelisku, który powstał w latach 30. XX wieku i nadal pełni pierwotną funkcję siedziby Oddziału Związku Podhalan. Odbywają się tu przeróżne lokalne wydarzenia kulturalne i artystyczne, mieści się tu także Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej promujący lokalną kulturę i rzemiosło.

Kościelisko sprawdzi się na wakacje zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Oprócz pięknych tras na piesze wędrówki po Tatrach jest tu także wiele świetnie przystosowanych stoków narciarskich. Warto się z nimi zapoznać przed kolejnym wyjazdem w góry.