Trasy rowerowe w Sudetach
fot. pixabay.com

Trasy rowerowe w Sudetach

Dla miłośników dwóch kółek i nie tylko, Sudety dają możliwość zobaczenia wielu pięknych miejsc na rowerze. Jest bardzo dużo takich terenów, które są dostępne dla turysty zwiedzającego góry w taki sposób. Również dużym atutem rowerowych wycieczek jest to, iż na rowerze zwiedzimy o wiele więcej niż pieszo. Zwłaszcza pogórza Sudetów są atrakcyjnym terenem krajobrazowym dla turystyki rowerowej. Rowery górskie lub trekkingowe mają do siebie to, że można nimi dotrzeć prawie wszędzie. Do dyspozycji są sieci dróg, ścieżek oraz oznakowanych szlaków turystycznych. Są trasy łatwe i trudne oraz długie i krótsze, ale każda z nich jest bogata widokowo i dostarczająca wielu wrażeń. Ograniczenia dotyczą czasami parków narodowych i rezerwatów przyrody.

W Sudetach najczęściej odbywamy wycieczki rowerowe w Górach Izerskich, w Karkonoszach, w Rudawach Janowickich, Górach Orlickich oraz w Przedgórzu Sudeckim.

Trasy rowerowe w Górach Izerskich przeznaczone są dla tych osób, które lubią ciszę i samotność. Drogi i dukty biegną na odludziu z pięknym i rozległymi widokami. Charakterystyczne jest to iż przebiegają wśród grząskich torfowisk i potoków górskich.

Trasy rowerowe w Rudawach Janowickich także dostarczają nam wiele walorów krajobrazowych. Równie atrakcyjne są tereny Gór Sowich czy Karkonoszy.
Również rowerem można odbyć wycieczki do naszych czeskich sąsiadów. Jednym z pomysłów na wycieczkę w czeskie Sudety jest zobaczenia Skalnego Miasta k/Teplic. Dojechać możemy tam trasą rowerową Wokół Gór Stołowych (niebieski kolor), podczas której podziwiać można piękne krajobrazy. Trasa liczy sobie ok. 126 km, więc osoby niewprawione w takie wyprawy, nie powinny wybierać się w tak długie trasy.

Aby wybrać się na wycieczki rowerowe, należy również pamiętać o dobrze dobranym sprzęcie i odzieży rowerowej, a co się z tym wiąże bezpieczeństwie jazdy. Rower powinien być przede wszystkim sprawny i zakonserwowany. Przed taką wyprawą najlepiej się wybrać na przegląd naszego roweru. Na wyprawę warto ze sobą zabrać potrzebne narzędzia niezbędne do przeprowadzenia drobnych napraw czy zapasową dętkę. Ważnym elementem naszego ubrania jest kask, który chroni naszą głowę przed ewnentualnym urazem podczas upadku. Okulary przeciwsłoneczne ochronią nas przed urazami spowodowanymi przez owady lub inne ciała obce. Ubranie powinno być nieprzemakalne i nieprzewiewne i zarazem takie by nasza skóra mogła oddychać.

Miłośnicy górskich rowerów i górskich terenów łączą jednocześnie pasję jazdy, walory krajobrazowe oraz dbają o swoje zdrowie. Warto więc jeździć rowerem nie tylko w góry!