Szlaki tematyczne a wiejska kultura
Turystyka wiejska nastawiona jest na promocję tradycji oraz kultury poszczególnych regionów Polski. Poznanie walorów wybranych regionów i ich charakterystycznych elementów umożliwiają m.in. szlaki turystyczne, a w szczególności te, które są związane z jednym konkretnym zagadnieniem. Wiele szlaków kulturowych prowadzi przez tereny wiejskie. Ze względu na ilość szlaków związanych z wiejską turystykę kulturową oraz ich atrakcyjność wyróżniają się na ziemiach polskich cztery województwa: małopolskie, wielkopolskie, podlaskie i podkarpackie.
- Jakie szlaki turystyczne prowadzące przez polskie obszary wiejskie są wyjątkowo ciekawe?
- Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Podlasie
Na terenie Podlasia jednym z najciekawszych szlaków jest Szlak Tatarski. Prowadzi on przez malownicze tereny Puszczy Knyszyńskiej, na terenie której skrywają się egzotyczne zabytki. Są to meczety służące do dziś ludności tatarskiej. Zobaczyć je można m.in. w Bohonikach oraz Kruszynianach. Drugim ciekawym szlakiem na terenie Podlasia jest Szlak Cerkwi. Do najciekawszych obiektów na tym szlaku należą cerkiew w Hajnówce oraz słynne sanktuarium prawosławne na Świętej Górze Grabarce. Podlasie to nie tylko szlaki związane z religiami i obiektami sakralnymi. Na uwagę zasługuje również tutejszy Szlak Otwartych Okiennic, którego głównym tematem są pięknie dekorowane domy, nawiązujące do rosyjskiego budownictwa ludowego. Kolejną turystyczną perełką tego regionu jest również Podlaski Szlak Bociani. Inną ciekawą trasą w tej części Polski jest Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia, którego główną atrakcją są tradycyjne warsztaty rzemieślnicze na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Na tym szlaku można spotkać się jeszcze z garncarzem czy kowalem, popularne jest też tkactwo.
Pomorze
Ciekawego szlaku nie brak i na terenie Pomorza. To Szlak "Kraina w Kratę", który umożliwia zwiedzanie tych budynków, które zostały wzniesione z zachowaniem konstrukcji szachulcowej. Warto powędrować również Szlakiem Kaszubskim. Na tej trasie można zapoznać się z długą i nieco skomplikowaną historią tej malowniczej krainy. Sam szlak ma ponad 130 kilometrów długości i prowadzi praktycznie przez całe Pojezierze Kaszubskie.
Podkarpacie
Ciekawym szlakiem na terenie Podkarpacia jest Szlak Ikon Doliny Osławy, prowadzący przez tereny leżące na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Główną atrakcją są tu drewniane, wschodniołemkowskie cerkwie. Szlak ten zaczyna się w Sanoku, a kończy w Smolniku. Drugi szlak, który jest związany z tematyką ikon na terenie województwa podkarpackiego, prowadzi wzdłuż doliny Sanu. Trasa prowadzi od Sanoka do Uluczu. Innym ciekawym szlakiem na terenie województwa podkarpackiego jest Szlak Garncarski. Prowadzi on przez te miejscowości, w których wciąż jeszcze można zobaczyć tradycyjne warsztaty garncarskie, przy czym najważniejszym punktem na trasie jest Medynia Głogowska.
Małopolska
Jednym z ciekawszych szlaków na terenie Małopolski jest Szlak Owocowy, który prowadzi przez około 300 gospodarstw zajmujących się uprawą owoców. Można ich spróbować na miejscu, można je również zakupić u gospodarzy. Inną atrakcją na terenie tego regionu jest Szlak Oscypkowy. Prowadzi on przez te miejscowości, w których zachowały się bacówki w których produkuje się oscypki.